Kas teil on kuivad silmad?
16. Dec 2019
Proovi Kuiva Silma Omega`t. Sisaldab orgaanilist astelpajuõli, mustikaekstrakti ja B2-vitamiini.

 

Soovituslik päevane annus:

Kuiva Silma Omega`t tuleks esimene kuu kasutada 4 kapslit päevas (2 hommikul ja 2 õhtul). Sümptomite leevenedes võib üle minna 2le  kapslile päevas.

Märgitud ööpäevast annust ei tohi ületada. Toidulisand ei asenda tasakaalustatud ja mitmekülgset toiduvalikut ega terveid eluviise. Toodet tuleb hoida väikelastele kättesaamatus kohas. Ei soovitata vere vähenenud hüübimisvõimega või verd vedeldavaid ravimeid (mh. Marevan või Primaspan) tarbivatele inimestele. Omega toodete kasutamine tuleks lõpetada umbes kuu enne operatsioone. Mitmeid ravimeid tarvitavatel inimestel tuleks enne Kuiva Silma Omega preparaadi kasutama hakkamist konsulteerida oma arstiga. Toode on mõeldud tervetele täiskasvanutele.

Astelpajuõli – mustikas – B2 – vitamiinikapsel

Toidulisand / 120 kapslit / 93 g

60 kapslit /46 g

Koostisosad: Orgaaniline astelpajuõli (58 %) DE-ÖKO-006, mustikaekstrakt, B2-vitamin, želatiin, niiskusesäilitaja (glütserool).

Soovituslik ööpäevane annus: Esimesel kuul 2 kapslit 2 korda päevas. Edaspidi 2 kapslit päevas säilitusannusena. Märgitud ööpäevast annust ei tohi ületada. Toidulisand ei asenda tasakaalustatud ja mitmekülgset toiduvalikut ega terveid eluviise. Toodet tuleb hoida väikelastele kättesaamatus kohas. Ei soovitata vere vähenenud hüübimisvõimega inimestele.

2 kapslit sisaldab

Orgaaniline astelpajuõli:

900 mg millest palmitoleiinhape (oomega-7 rasvhape) 225 mg

mustikaekstrakt 100 mg

millest antotsüaan 25 mg

B2-vitamiin  1 mg (71 %*)

E-vitamiin  E 1,2 mg (10 %*) %

* ööpäevasest soovituslikust kogusest.

Säilitamine: Toodet tuleb hoida kuivades tingimustes toatemperatuuril ja eemal päikesevalgusest.

Päritoluriik: Norra

Maaletooja: EyeOmega Finland Oy, Linjakatu 18 H 8, 38200 Sastamala

 

Tootekirjeldus:

Kuiva Silma Omega on toidulisand, mis sisaldab orgaanilist astelpajuõli, mustikaekstrakti ja B2-vitamiini. Astelpajuõli ja B2-vitamiin edendavad silmade ja limaskestade toimimist (EFSA). Astelpajuõli sisaldab haruldast palmitoleiinhapet (oomega-7 rasvhape), ohtralt C-, A- ja E-vitamiine ning K- ja mitmete B-vitamiinide teisendeid, seitset erinevat flavonoidi, foolhapet ja 20 eri liiki mineraalainet ja mikroelementi. Palju uuritud mustikaekstrakti antotsüaani kogus on tootes stabiliseeritud.

 

Piisav kogus õigeid rasvhappeid hoiab silmad selged ja nägemise teravana

NÄGEMINE JA KUULMINE Silma pinda kaitseb pisaravedelikust moodustunud niiske kile. Tervislik toit toetab vedeliku õiget koostist ja silma head niisutatust.

Pisaravedeliku tootmine võib mõnikord olla häiritud või vedeliku kvaliteet kehv. Kõige halvemal juhul võib silmade kuivus põhjustada nägemise nõrgenemist või vajada ravi.
Kuivade silmade hooaeg on koos mehaanilise ventilatsiooni ja kütteperioodiga taas algamas. Kuivust lisavad ka mitmed haigused ja ravimid ning eriti arvutiekraanide eest töötamine ja silmade sellega seonduv liiga vähene pilgutamine.

Optik Aija Hirsimäki selgitab, et kui me vaatame – “jõllitame” – arvuti või telefoni ekraani, arvab aju, et me teeme täppistööd. Nimelt suunab aju mehhanism meid pilku lähedale fokusseerides vähem pilgutama – silmade niisutamine väheneb ja kuivuse sümptomid süvenevad. Seetõttu kannatavad tänapäeval ka paljud noored kuivade silmade sündroomi all.

– Kõik ei tunne kuivade silmade nähte ära ning ei tea, et nende vastu saab abi. Kui te kahtlustate, et teie nägemishäirete põhjuseks on silmade kuivus, tuleks sellest rääkida optometristi või silmaarstiga, annab Hirsimäki nõu.

Silmade kuivus mõjutab nägemist ning mõjutab seetõttu ka nägemiskontrolli tulemusi. Kui pisaravedelik on vesine, muutub silmade pilgutamise ajal silmade pind küll hetkeks niiskeks, kuid üsna varsti muutub nägemine taas uduseks.

Hirsimäki sõnul sõltub vedeliku koostis muuhulgas toidust saadavaate õlide ja vitamiinide kvaliteedist ja kogusest:

– Teatud rasvhapete puudus võib põhjustada pisaravedeliku liigset vesisust. Näiteks takistavad dieedid ja allergiad vajalike toitainete imendumist organismi, kuid ka igapäevase toidu toiteväärtus on sageli madal.

– Orgaaniline toit, seemned, mandlid, teatud õlid ja marjad, loetleb Hirsimäki silmade jaoks olulisi toitaineallikaid.

Nende saamine igapäevasest toidust võib tunduda keerukas – soovitus tähendab ju seda, et iga päev tuleks süüa muuhulgas peotäis astelpajumarju ja mustikaid. Kui aga sama kogus pressitakse õliks, on tarbimine palju lihtsam. Seetõttu on Hirsimäki välja arendanud optikakauplustes müüdava Kuivan Silmän Omega kapsli, mille toimeaineteks on orgaanilisest astelpajust saadav oomega-7 rasvhape, mustika antotsüaan ja B2-vitamiin.

 

Tervislik toitumine on eakate silmanägemise säilitamiseks oluline

Austraalias tehtud uuringus avastati, et tervislik toitumine aitab kaasa eakate inimeste silmanägemise säilimisele.

Hiljuti avaldatud uuringus jälgiti 3654 eaka inimese silmade tervist ja toiduvalikut 10 aasta vältel. Toiduvalikut hinnati erilise kvaliteediindeksi abil (Australian diet quality index). Uuringu käigus selgus, et üle 65-aastaste inimeste silmanägemise halvenemise oht oli seotud ühekülgse toitumisega. Samuti leiti, et kõnealune oht oli väiksem sellel neljandikul, kelle toiduvaliku kvaliteedipunktid olid kõige kõrgemad.

Tervislik, piisav ja regulaarne toitumine näib seega aitavat eakaid inimesi ka silmanägemise säilitamisel.

Allikas: Hong T, Flood V, Rochtchina E, Mitchell P, Russell J, Wang J “Adherence to dietary guidelines and the 10-year cumulative incidence of visual impairment: the Blue Mountains Eye Study” American Journal of Ophthalmology 158(2), 2014, 302–308.

Astelpajuõli aitab kuivade silmade puhul

Astelpajuõli regulaarne tarbimine aitab kuivade silmade käes kannatavaid inimesi. Selle tulemuseni jõudis reedel Turu ülikkoolis doktoriväitekirja kaitsev filosoofiamagister Petra Larmo. Oma väitekirjas käsitleb ta astelpajuõli ja astelpajumarjade tervisemõjusid.

Kuivad silmad on laialt levinud vanuse, madala õhuniiskuse ja kontaktläätsedega seotud vaevus.

Uuringutes väitis 30 protsenti üle 50-aastastest inimestest, et nad on kannatanud silmade kuivuse sümptomite all. Levinuimateks sümptomiteks on silmade kipitus, põletustunne, punetus ja kihelus.

Abi saab astelpajult

FM Petra Larno uuris sadat kuivade silmade all kannatavat uuringualust. Platseebogrupiga võrreldes vähenesid kuiva silma sümptomid selgelt nendel uuringus osalejatel, kes tarbisid kolme kuu kestel iga päev kaks grammi astelpajuõli. Astelpajuõli tarbinud patsientidel oli vähem sümptomeid kui kontrollgruppi kuuluvatel osalejatel. Astelpajuõli toimemehhanism võib olla seotud ka silmade kuivust soodustava põletiku vähendamisel.

Doktoritöö teises kliinilises uuringus selgitati välja astelpajumarjade mõju gripi ja muude infektsioonide ohu ja põletike korral. Uuringus osales 250 tervet täiskasvanut. Nad sõid kolm kuud iga päev 28 grammi astelpajumarja- või platseebopüreed.

Astelpajugruppi kuuluvate osalejate keskmine põletikumarker CRP sisaldus vereringes katse toimumise ajal langes võrreldes platseebogrupiga. Vere suurenenud CRP sisaldust on seostatud muuhulgas südame- ja veresoonkonnahaiguste riskiga.

Astelpajumarjadel ei olnud mõju tervislikke eluviiside ja toitumisharjumustega tervete täiskasvanute gripi või muude infektsioonide riskile. Kokkuvõttes nendib Larmo, et astelpajuõli ja astelpajumarjade tarbimine on võimalik toitumuslik viis mõjutada silmade kuivust ja põletikku.

Tootepartiide testimine laboratooriumis

Oma toodete kvaliteedi kindlustamiseks testime igat oma tootepartiid Eurofins Scientific Finland Oy’s, mis on Soome riikliku akrediteerimisorganisatsiooni FINAS poolt SFS-EN ISOE/IEC 17025 standardile vastavalt akrediteeritud iseseisev ja sõltumatu testlaboratoorium. Täpsemat teavet meie poolt kasutatava analüüsimisteenuseid osutava laboratooriumi kohta leiate veebiaadressilt www.eurofins.fi.

Oculus Keratograph seadmega Kuiva Silma Omega kasutajate silmade pinnast ehk sarvkestast ja sidekestast ning pisarakile vastupidavuse mõõtmistest tehtud fotod

Mikroskoopkaamera ning eeskätt kuivade silmade uurimiseks mõeldud seadmega (Oculus Keratograph) saab mõõta silmade kuivuse astet. Kui silmade kuivuse probleemi ravitakse, saab nende seadmete abil jälgida ka silma pinnal ning pisaravedeliku koostises toimuvaid muutusi.

Ülalolevatelt fotodelt näeme seda, kuidas pisaravedeliku tervena püsimise aeg (BUT) on pikenenud siis, kui silmade kuivust ravitakse.

Klient: Naine 1, sünniaasta 1947

Vasakpoolne foto näitab seda, et esimesed kuivad kohad on tekkinud sarvkesta pinnale juba kaks sekundit peale silmade pilgutamist. Kuivuse tunne praktiliselt pidev.

Keskmisel fotol näeme sama silma kõigest kuu aega hiljem. Nüüd ilmuvad esimesed kuivad punktid alles umbes 18 sekundi pärast ehk pisarakile püsib tervena peaaegu kümme korda kauem kui varem.

Esimese kuu vältel on Kuivan Silmän Omega kapsleid kasutatud vastavalt juhisele kahekordses annuses. Sellest edasi on kasutatud tavalist säilitusannust.

Parempoolne foto on tehtud kolm kuud peale Kuivan Silmän Omega kapslite kasutama hakkamist. Seal näeme, et pisarakile püsib tervena peaaegu sama kaua kui eelneval fotol. Klient on jätkanud Kuivan Silmän Omega regulaarset kasutamist säilitusannuses.

Need fotod näitavad, kuidas sarvkesta pinna kuju (kumerus) võib kuivamise tagajärjel muutuda.

Klient: Naine 1, sünniaasta 1947

Kahe väikepildi vahel oleva aeg on peaaegu üks kuu, kliendiks on sama 1947. aastal sündinud naine. Eelnevatel fotodel nägime seda, kuidas sarvkesta kuivad kohad jäid enamjaolt kella kaheksa suunda. Ülemisel fotol näeme samas kohas selgelt sarvkesta järsemat kumerust, mis on vähem kui kuuga normaliseerunud (alumine väikepilt). See muutus mõjutab ka refraktsiooni ja nägemisteravust. Klient on kasutanud Kuivan Silmän Omegat.

Need fotod näitavad, kuidas sarvkesta pinna kuivamine mikroskoopuuringus välja näeb.

Klient: Naine 1, sünniaasta 1947

Vasakpoolne foto on tehtud enne silma kuivuse raviga alustamist. Roheliseks värvunud punktid kella kaheksa suunal näitavad piirkonda, mis on juba mõnda aega kuiv olnud ning seetõttu on sarvkesta pind kahjustunud (vt. rohelist noolt). Sinna imendub värvaine, mida uuringus on kasutatud. Fotol on näha ka tumedaid kohti (vt. punane nool), kus pisarakile on purunenud ning silma pind on kuivamas.

Parempoolsel pildil peaaegu kuu hiljem märkame, et sarvkesta pind on terve ning seetõttu see värvainet enam ei ima. Klient on hakanud regulaarselt tarvitama Kuivan Silmän Omega kapsleid.

Esimese kuu vältel on Kuiva Silma Omega kapsleid kasutatud vastavalt juhisele kahekordses annuses.

Ülalolevatelt fotodelt näeme seda, kuidas pisaravedeliku tervena püsimise aeg (BUT) on pikenenud. Klient on kasutanud Kuivan Silmän Omega kapsleid algannuses, milleks on kahekordne säilitusannus.

Esimene foto näitab, et pisarakile on purunenud juba kuus sekundit peale silmade pilgutamist. Silma pind, sarvkest, tundub silmade pilgutamise vahel kuivana. Pisarakile peaks tervena püsima vähemalt 10 sekundit.

Keskmine mõõtmine on tehtud kuu peale Kuiva Silma Omega kapslite tarvitama hakkamist. Nüüd ilmuvad esimesed kuivad punktid alles umbes 12 sekundi pärast ehk pisarakile püsib tervena kaks korda kauem kui varem.

Viimane foto on tehtud siis, kui klient on kasutanud Kuiva Silma Omega kapsleid üks kuu algannuses ja üks kuu säilitusannuses.

Nendelt fotodelt näeme, kuidas silmade punetus väheneb ning kuivusest tulenevad nähud leevenduvad.

Klient: Sama 1979ndal aastal sündinud naine.

Vasem foto on tehtud siis, kui kliendil on olnud palju kuivade silmade sümptomeid. Parempoolne foto on tehtud peale sümptomite leevendumist. Sidekesta ärrituvus ja punetus on selgelt vähenenud. Klient on regulaarselt kasutanud Kuiva Silma Omega kapsleid.

 

Kuivad silmad

Tavaliselt hoiab silma pinnal olev pisarakile silma pinna niiskena ja moodustab sarvkestaga koos optilise läätse. Pisarakile toimib määrdeainena ning kaitseb silma muuhulgas bakterite ja kuivamise eest. Seda määrdeainet eritub silma pinnale kogu aeg. Kui seda on liiga vähe või selle kvaliteet on madal, ei suuda pisarakile silma pinna limaskesta ühtlaselt niiskena hoida ning silmad võivad tunduda kuivana. Silma pind ehk sarvkest võib kuivades muutuda ebatasaseks ning sel juhul murdub valgus silma pinnal ebaühtlaselt. Nii võivad kuivad silmad põhjustada ka silma ebakorrapärast refraktsiooni ja hämaras nägemist ning suurendada valgustundlikkust.  Varem oli selline vaevus tüüpiline eakatel inimestel, kuid tänapäeval kannatavad kuivade silmade sümptomite all ka paljud noored.

Kuidas kuivad silmad ära tunda

Kuiva silma tüüpilisteks tunnusteks on kihelus, punetus, võõrkehatunne, sügelus, ärritus, põletustunne, nägemisteravuse vaheldumine ja kergesti ärrituvad silmad. Ka silmade sagedase pilgutamise vajadus on märk kuivadest silmadest. Silmad võivad ka kuivusest vett joosta, kui pisaravedeliku kvaliteet on madal.

Sümptomeid halvendavad muuhulgas kuiv sisekliima, külm ja tuuline ilm, mehaaniline ventilatsioon, kõrge temperatuur ja kõik muud faktorid, mis võivad soodustada vedeliku aurustumist silma pinnalt.

Lähedale vaadates (arvuti- ja lähitöö, telefoni pidev kasutamine, lugemine) silmade pilgutamise sagedus väheneb, sest ajule „tundub”, et pilgutamine häirib nägemist. Nii ei levi pisaravedelik silma pinnale normaalselt ning kuivamisnähud süvenevad. Vähene pilgutamine võib viia ka õli eritavate näärmete ummistumiseni (Meibomi näärmed). Õli puudus pisarakiles põhjustab kuiva silma sümptomeid.

Kontaktläätsede kasutajatel esineb sageli ka kuiva silma sümptomeid. Päeva jooksul „imevad” läätsed osa silma pinnal olevast vedelikust endasse ja silmad hakkavad tunduma kuivana.

Ka kuivad silmad hommikuti on paljudele tuttav mure. Silmad tunduvad liivased ja rähmas, sest öösel saavad silmad pilgutamise puudumise tõttu kuivaks muutuda. Mõned inimesed võivad magada ka silmad kergelt pilukil, nii et silmade alumine osa võib öösel kuivaks muutuda.

Mis kuivi silmi põhjustab?

Vaata: http://www.silmalaakariyhdistys.fi/fin/silmataudit_ja_nakeminen/kuivat_silmat/

Tavaliselt on silma pind niiske. Seda katab õhuke geeljas pisaravedeliku kiht. Silma pinnale eritub kogu aeg seda “määrdeainet”, mis on erinev sellest vesisest pisaravedelikust, mis tekib näiteks siis, kui silmasattunud praht silma ärritab. Kui niisutava pisaravedeliku kogus on liiga väike või selle kvaliteet muutub nii, et pisaravedelik ei levi enam ühtlaselt silma pinnale, muutub silma pind kohati kuivaks.

Kuivad alad silma pinnal ärritavad silma. Kuiva silma levinuimateks tunnusteks on:  kipitus, tunne nagu silmas oleks võõrkeha, punetus, sügelus, ärritus,  pisaravool, põletustunne, kuivustunne, valgustundlikkus, väsinud silmad, nägemisteravuse muutumine ja kergesti ärrituvad silmad. Tunne nagu silmas oleks võõrkeha võib käivitada pisaravaoolu, mis justkui üritaks prahti silmast välja uhtuda. Seega võib kuiv silm vett joosta! Vesine pisaravedelik ei suuda aga silma pinna võidmise eest hoolt kanda ning vaevus jätkub.

Sümptomeid halvendavad muuhulgas kuiv sisekliima, tuul ja tuuletõmbus, ventilatsioon, kõrge temperatuur ja kõik muud faktorid, mis soodustavad vedeliku aurustumist silma pinnalt.

Tähelepanelikul silmitsemisel, näiteks lugedes, kinos või arvutiga töötades, pilgutatakse silmi harvem. Silmalaud ei kanna pisaravedelikku silmade pinnale tavalisel moel ning kuivamisnähud võivad kergemini esile tulla. Kerge silmade kuivus võib end tunda anda vaid eespool kirjeldatule sarnaste ebasoodsate olude korral.

Magamise ajal kipuvad silmad tavalisest kiiremini kuivaks minema, sest silmi ei pilgutata. Mõnel inimesel võivad silmalaud magades ka pisut lahti jääda.

Silmaarsti poolt läbiviidud uuringus võib tõdeda nii puudulikku pisaraeritust kui ka kuivusest põhjustatud muutusi silmade pinnal. 40% kõikidest inimestest kannatavad oma elu mõnes etapis kuivade silmade all, kuid enamik neist ei tea, et kuivade silmade sümptomite leevendamine on suhteliselt lihtne.
Mõnikord võib silmade kuivus olla seotud mõne üldise haiguse või nende ravimiseks kasutatavate rohtudega.
Sjögreni sündroomi puhul on pisarate eritus vähenenud, samamoodi on ka reumatoidartriidi, kilpnäärme alatalitluse ja diabeedi korral.
Allergia, rosaatsea, seborroilise dermatiidi ja silmade ärrituse korral hakkab sidekest punetama, silmalaud võivad olla paistes ning hommikuti võib silmalaugude servades on rähma. Allergiakahtluse korral tehakse allergiatest. Seborroilise dermatiidi ja rosaatsea diagnoositakse haiguspildi järgi. Silmade ärritus võib olla rosaatsea ainuke sümptom.

Kuivade silmade põhjuse võib leida ka inimese ravimite hulgast. Silmi kuivatavateks ravimiteks on muuhulgas isotretinoiin (akneravim), paljud antihistamiinid, beetablokaatorid, mitmed psühhofarmakonid, vett väljutavad ravimid, unerohud ning paljud silmarõhu ravimid.
Peale lühinägevuse kirurgilist korrigeerimist (refraktiivne kirurgia) on silmad 3-6 kuud peale operatsiooni tavalisest kuivemad.
Silmalaugude paistetus, väärasendid ja funktsioonihäired võivad silmade kuivamisele kaasa aidata. Kõige sagedamini on kuivad silmad siiski isetekkeline seisund, mille puhul ei ole võimalik viidata ühelegi välisele põhjusele.

Silmade kuivust diagnoositakse asetades imava paberi riba silmalau ja sidekesta vahele ning jälgides testriba niiskumise kiirust (Schirmerin test).  Sarvkesta olukorda saab kontrollida fluorestsiinvärviga värvitud silma kontrollimisel silmamikroskoobiga sinises valguses. Nii on võimalik näha pisarakile kuivamisaega (break up time ehk BUT), mis on kuiva silma korral lühenenud.

Ei ole olemas sellist ravi, mis muudaks pisaravedeliku kvaliteedi või koguse normaalseks, kui see kord juba on halvenenud. Ravi eesmärgiks on leevendada sümptomeid, mitte ravida algpõhjust.
Esmajärjekorras peaks silmade kuivuse all kannatav patsient vältima väga kuivi ja palavaid kohti ning näkku suunatud õhuvoole. Näiteks auto õhukonditsioneer tuleks reguleerida väheseks. Sümptomeid võib leevendada õhuniisutaja kodus. Siiski tuleb ette olukordi, kus sümptomid ilmnevad.

Sümptomite leevendamiseks võib kasutada silmade pinda niisutavaid vedelaid või geeljaid silmatilku ehk „kunstpisaraid”. Kunstpisaraid võib kasutada nii sageli kui vaja. Kõige paremini mõjuvad tilgad siis, kui neid silma tilgutada juba enne sümptomite ilmnemist. Kui sümptomid ilmnevad näiteks alati lugemise käigus, tuleks kunstpisaraid silma panna enne lugema hakkamist.

Silmageeli viskoossus on vedelate kunstpisarate omast suurem. Seetõttu niisutab geel silma vedelatest preparaatidest kauem. Kohe peale tilga silmatilgutamist võib nägemine hägusemaks muutuda – see möödub kohe kui geel on ühtlaselt silma pinnale levinud.

Kui olete ülitundlik säilitusainete suhtes, kasutate kontaktläätsi või tahate kohe pärast kunstpisarate kasutamist häti näha, tuleks kasutada säilitusaineteta niisutustilku. Kunstpisarat tuleks tilgutada silmalau ja silma vahelisse kanalisse nii väike tilk korraga kui pudelist tuleb, sest silma ja silmalau vahele ei mahu korraga rohkem kui üks tilk. Kui kasutate samaaegselt muid silmaravimeid, oodake erinevate ravimite kasutamise vahel 5 minutit ning tilgutage kunstpisarad silma alati viimasena.

Raamatut lugedes, arvutiga töötades ja televiisorit vaadates tuleb silmi piisavalt tihti pilgutada. Ka silmade kinnihoidmine teeb olemise paremaks. Ekraan peaks olema veidi madalamal. Apteekides müüdavaid ilma retseptita niisutustilku ja –geele võib proovida ise. Kui need olukorda selgelt leevendavad, võib nende kasutamist jätkata. Alguses kasutatakse tilku iga 15–30 minuti tagant, hiljem mõned korrad päevas.

Kui kuivade silmade põhjus võib olla mõni haigus või ravim või kui niisutustilgad või kromoglükaattilgad piisavat leevendust ei too, tuleks pöörduda silmaarsti poole.

1) Niisutavad tooted
Vedelad või geeljad kunstpisarad. Soovitame selliseid niisutavaid tilku, mis tasakaalustavad ja normaliseerivad pisaravedeliku osmolaarsust ehk on hüpoosmolaarsed, sest kuivade silmade sündroomi korral muutub pisaravedelik sageli väga hüperosmolaarseks ehk liiga kangeks, kui pisaravedelikust puuduvad rasvaineid ning vesi saab kergemini aurustuda, kuid soolad jäävad alles.

2) Kromoglükaat-silmatilgad
Raskemaid nähte võib ravida kromoglükaattilkadega, mis on peamiselt mõeldud allergilise silmapõletiku raviks. Tilk silma 2–4 korda päevas mõne nädala vältel aitab enamikke. Ravi võib vajadusel korrata.

3) Pisarakanali korgid
– 2-3 kuu jooksul isesulavad
– püsivad
Pisarakanali korgid takistavad niiskuse silma pinnalt äravoolamist – nagu „vannikorgid”. Kork laieneb pisarakanalis pisarakanali suuruseks täites selle tihedalt. Korgid sobivad kõigile ning ei tekita võõrkeha tunnet. Ka püsivad pisarakanali korgid on pisarakanali loputamisega eemaldatavad ehk tegemist ei ole lõpliku meetmega.

Pisarakanalik korkide paigaldamine on väike ambulatoorne protseduur ning ühe korgi paigaldamiseks kulub umbes minut.

4) Kuivade silmade kaitseprillid
– Mõeldud silmade niiskuse säilitamiseks öösiti. Moodustavad silma peale omamoodi niiskuskambri.
– Üks suurus sobib kõigile.

5) Topelt astelpajuõli kapslid
– Oomega-7 topelt astelpajuõli kapslite tarvitamise kasulik mõju silmade, limaskestade ja naha kuivuse korral on teaduslikke tõendeid.

6) Muud ravivõimalused

Raskekujulise kuiva silma sündroomi korral võib arst vajadusel määrata ka lahjad kortisoontilgad või tsütostaatikume. Mõnikord on silmalau põletiku raviks vajalikud suukaudsed antibiootikumid ja silmalaugude servade puhastamine ning auru- (näit. blefasteam) ja pressoteraapia.

Silmade tervisele ja nägemisele on ohtlik vaid äärmiselt raskekujuline kuiva silma sündroom. Enamjaolt on tegemist ohutu kuid tüütu vaevusega. Kui kuiva silma sündroomi õpitakse tundma, seda suurendavaid tegureid vältima ning sümptomeid leevendavaid tilku kasutama, ei sega see eriti igapäevaelu.

Silmade kuivuse probleemi uurimine ja avastamine

Silmaarsti või optometristi silmamikroskoobi-uuringuga saab mõõta ja uurida pisaravedeliku kogust ja kvaliteeti ning seda, kas silma pinnal on liigse kuivuse märke. Silma pinda värvitakse fluorestsiinvärviga ja pisaravedelikku uuritakse mikroskoobiga. Selle meetodi abil on võimalik mõõta pisarakile kuivamisaega (break up time ehk BUT), mis on peaaegu kõigil kuiva silma probleemidega patsientidel lühenenud. Silmalau servas asuvad Meibomi näärmed, mis eritavad silma pinnale õlisarnast pisaravedelikku. Ka neid on võimalik mikroskoobi abil uurida.

Tänapäeval on olemas ka spetsiaalselt kuivade silmade uurimiseks mõeldud seadmeid. Nende abil on võimalik lisaks BUT mõõtmisele mõõta ka pisaravedeliku kogust, salvestada fotosid sarvkesta pinnast, pisaravedeliku kvaliteedist ja sidekesta punetusest ning kirjeldada Meibomi näärmete seisukorda ja suurust. Nende salvestiste abil saab võrrelda erinevate raviviiside tõhusust.

EyeOmega Finland Oy kasutab kvaliteedi kontrollimiseks ja Kuiva Silma Omega mõju uurimiseks Oculus Keratograph nimelist seadet. Vt. fotosid

Silmalaugude soojusravi juhised

  1. Soojendage lauge 10 minutit soojenduskotiga.
  2. „Lüpske” ehk vajutage ülemist laugu ülalt allapoole kuni ripsmeteni ja alt ülespoole neli korda kogu silmalau laiuses. Ärge tehke soojusravi siis, kui silmas on kontaktläätsed. Enne ravi alustamist konsulteerige oma arstiga, kui teil esineb mõni järgnevatest silmi või silmalauge mõjutavatest seisunditest: glaukoom, lahtine haav silma pinnal, paistetus või silmalau naha ärritus.
  3. Puhastage ripsmete ja silma vahel olev „riba” vees niisutatud ja näiteks paberil kuivatatud vatitiku abil. Kasutage puhastamiseks alati puhast vatitikku. Ravi võib tõhustada kasutades vee asemel näiteks Blephacura’t või Blephaclean padjakesi.
  4. Ravi tuleb teha iga päev vähemalt kuu aega. Ummistuste avanemisel jätkatakse säilitusravi 1-2 korda nädalas.

Kui tunnete, et teie silmad on kuivad ja kipitavad, tulge uurige oma silmi. Uuringu tulemustele toetudes saame koostada just Teie vajadusi arvestava silmade hoolduse.

Pere Optika kutsub Sind kuiva silma uuringutele!  Olete oodatud ESMASPÄEVAL, TEISIPÄEVAL ja KOLMAPÄEVAL Stock Optika kauplusesse Tartu mnt.18, Tallinnas (Stockmanni vastas).

 

Registreerimiseks helista telefonil 6620240 või saada e-kiri stock@pereoptika.ee. Uuringu hind on 20€

Registreeru nägemiskontrolli