Kuivad silmad: Sümptomid, põhjused ja tõhusad lahendused leevenduseks

Kuiv silm võib olla peidetud vaevus, mis mõjutab meist paljusid, eriti kontorikeskkonnas töötavaid inimesi. Tihti ei pöörata sellele piisavalt tähelepanu, arvates, et kuivad silmad on paratamatu osa igapäevaelust. Sümptomiteks võivad olla hõõrumistunne, punetus, kriipimistunne, valguskartus ning isegi paradoksaalselt liigsed pisarad silmas ehk silmad jooksevad vett. Kuiva silma sündroomi kiputakse alahindama või seostama seda väliste teguritega nagu tuulised ilmad või kontoris kasutatavad seadmed.

Millised on kuiva silma sümptomid?

Kuiva silma nimetataksegi kuiva silma sündroomiks. Selle sümptomid on näiteks hõõrumistunne silmas, punased silmad, kriipimistunne, valguskartus ja pisarais või ka punased silmad. Just pisarais silmad on sümptom, mida ei osata kuiva silmaga seostada, sest see on vastuoluline. Kui õues tuulega hakkavad silmad vett jooksma, ei oska inimene arvata, et tegelikkuses võib olla selle põhjuseks kuiv silm. Samuti võib silmanurka tekkida valkjat moodustist, mis ei ole küll aga silmarähm.

Kuiva silma sündroomi puhul on silma kaitsev pisarakile puudulik või mitte piisavalt niisutava koostisega. Seetõttu ei ole silm piisavalt niisutatud. Silma kuivuse tõttu  on silma pind tundlikum ja reageerib välistele ärritajatele nagu tuul liiga ägedalt ja silmad hakkavad vett jooksma. Kahjuks ei ole ärrituse mõjul avaldunud pisarad sama koostisega mis niisutav pisarakile ega mõju silmale piisava niisutusena. Ebapiisava kaitse tõttu on silm haavatavam mikropõletikele ja tolmuosakestele, mis hakkavad silma pinda kahjustama. Tihti ei teatagi, et kuiva silma sündroom võib olla tegelikult silma pinda kahjustav ja põletikeni viiv seisund.
Põhjuseid, miks pisaraid ja niisutust ei teki piisavalt, on erinevaid. Öeldakse, et kuiva silma sündroom on multifaktoraalne, mis tähendab et faktoreid, miks haigus tekib on inimesel mitu. Seetõttu on seda ka keeruline ravida. Ei saa võtta ühte sümptomit ja seda välja ravida ning probleem ongi lahendatud. Sageli on põhjusteks mitu asja koos.

Kuiva silma tekke mõjutegurid

Pisar koosneb erinevatest kihtidest ja ka kuiva silma sündroomi põhjused võivad olla erinevates kihtides – näiteks õlikihi või vesikihi puudulikkus, või ka probleemid silmalaugude rasunäärmetel. Tüüpiline mõjutaja on ka vanus. Vananedes pisaranääre muutub ja ei tooda enam ei nii palju kvaliteetset pisarat. Õlikihi puudulikkuse korral võib probleem olla silmalaugudel – näärmed ei tooda piisavalt õlist eritist. Kui sinna juurde panna veel kontoritöö, mis soodustab seda, et pisarad aurustuvad silma pinnalt kiiremini, siis tekivadki kaebused.

Kontoris töötades on põhilisteks probleemi tekitajateks konditsioneer ja vähene pilgutamine. Inimene pilgutab ekraane vaadates kuni 5x normist vähem. Pilgutamist on vaja, et laug ühtlustaks pisarakilet ja niisutaks silma. Silmi pikalt lahti hoides aurustub pisarakile silma pinnalt kiiremini. Seega vähese pilgutamise tõttu niigi kuivav silm saab veel kuivatatud konditsioneeri mõjul. Ükskõik mida konditsioneeri alla asetada – see kuivab ära. Ja täpselt sama juhtub kontoris istudes silmadega.  Sarnase efekti silmale annavad lisaks juurde auto konditsioneer ja õues kimbutav tuul.

Uuringud näitavad, et õhuniisutajatega või avatavate akendega kontorihoonetes töötavatel inimestel on kuiva silma kaebusi palju vähem ning ka tööproduktiivsus suurem. Seega on sagedasemateks süüdlasted on kontoriõhk, masinate lähedus ja muidugi ekraanid.

Kas kuiva silma sündroom on vanusega tekkiv nähtus?

Lisaks mainitule mängivad kuiva silma tekkes rolli ka hormoonid, sealjuures öeldakse et androgeenidel on kaitsev toime ja seetõttu on naised ohustatumas rollis ja seda just peale menopausi. Vanuse osas üldiselt aga ei saa öelda kindlat piiri, kuid üldjoontes sagenevad kuiva silmaga seotud probleemid vanuses 40-50 ja sealt edasi.

Naiste ja meeste sümptomaatika on valdavalt sarnane, kuid naised hoolitsevad oma silmade tervise eest tihti hoolikamalt ja seetõttu võib neil raskeid kaebuseid vähem esineda.  Samas aga kasutavad naised meiki, mille puhul sõltub, mis toodet kasutatakse ja kuidas seda eemaldatakse. Kuid sellegipoolest on see üks ohu allikas ja faktoritest, mis võib kuiva silma põhjustada. Siinkohal on hea valik allergiavabad ja looduslähedasemad tooted, sest need põhjustavad reeglina vähem kaebusi. Silmade seisukohast ei too midagi head kaasa aga kunstripsmed – nende lauga kokku puutuv kinnituse äär on heaks pinnaseks bakteritele, kellel on sealt hea ligipääs meile tähtsatesse näärmetesse lauäärel.

Kuidas kuiva silma sündroomi diagnoositakse?

Kui silmad kipitavad, kihelevad, jooksevad vett ja on tundlikud ning see annab tunda just näiteks peale pikka päeva arvuti ees kontoris olemist, siis võib üsna kindlalt kahtlustada kuiva silma sündroomi ja teha proovi niisutavate silmatilkadega. Parim lahendus on siiski pöörduda spetsialisti juurde, kes hindab silmade seisu, välistab muud võimalused nagu allergia olemasolu ja määrab just sulle vajaliku tegevusplaani ja õiged tooted.

Pere Optika Kuiva Silma Keskuse lehel on olemas kõik küsimustikud millele vastates on näha, kas peaksite spetsialisti – optometristi – juurde pöörduma. Pere Optikas on kõik optometristid võimelised määrama kuiva silma sündroomi olemasolu ja anda pädevaid soovitusi silmade kuivuse leevendamiseks.

Kui on vaja täiendavat abi, siis saab pöörduda juba Kuiva Silma Keskusse. Kohapeal saavad spetsialistid teha juba põhjalikud pisarakile uuringud, määrata raviplaani ja jälgida tulemusi.

Kui teil tekib endal kuiva silma kahtlus, siis tasub ka eelnevalt jälgida, milliste tegevuste juures sümptomid tekivad. Kui need avalduvad peamiselt tehes lähitööd – arvuti taga olles, lugedes ja kirjutades, siis on mõistlik pöörduda esmalt optometristi poole. Korrigeerimata nägemisprobleemid võivad tekitada sarnaseid kaebusi kuiva silma sündroomiga. Ehk siis tuleks eelnevalt üle kontrollida ka nägemine. Tegemist ei pruugi olla ainult langenud nägemisteravusega, vaid antud kaebusi võib tekitada ka silmalihaste töö häired.

Kas kuivast silmast on võimalik täielikult terveneda?

See on võimalik ent eeldab inimese teadlikkust oma seisundist ja valmidust teha paranemiseks kõik vajalik. Elustiili korrektuure tehes tuleks teada, et näiteks alkohol ja kohv viivad vedelikku kehast välja ja „aitavad“ seeläbi kaasa ka silmade kuivusele. Kindlasti tuleks tarbida piisavas koguses puhast vett, et kehal oleks vedelikku, millest pisarat silmas toota.

Positiivset mõju on täheldatud ka omega-3 rasvhapetel. Seda sisaldavad näiteks kalamaksaõli ja kala. On ka välja töötatud toidulisand Kuiva Silma Omega, mis ongi just selle seisundi toetamiseks mõeldud. See sisaldab ka B-vitamiine ja mustika antotsüaniine. See aine parandab verevarustust, kiirendab rakkude uuenemist ja tal on põletikuvastane toime. Samuti toetab see silma üldist tervist ja pisarakoostist. Uuringud kinnitavad et antotsüaanid vähendavad ka katarakti tekkimise ohtu. Antotsüaniin parandab ka epiteelrakkude tööd – et pisar seisaks või liiguks silma peal ühtlaselt.

Välja võiks tuua ka astelpaju – mis sisaldab A-vitamiini ja B2-vitamiini. Viimane on antioksüdantide kofaktor, see tähendab, et keha omastab kõik erinevad vitamiinid koos. A-vitamiin on oluline pisarakvaliteedi seisukohalt ja ka silmapõhja kaitsmise osas. A-vitamiin sisaldab ka retinooli ja beetakaroteeni ning kaitseb silmapõhja vananemise eest. On leitud näiteks seos, et kui tarbida palju A-vitamiini on väiksem tõenäosus, et silmapõhjas tekib maakula degeneroon ehk kollatähni kärbumine.

Kõik eelnimetatud vitamiinid leevendavad ka põletikunäitajaid ja aitavad kindlustada, et epiteelkiht ehk silma kõige eesmine läbipaistev osa, oleks kaitstud.

Milline peaks olema silmatilk kuiva silma puhul?

Kõige olulisem on valida tilk mis ei sisalda bensakooliumkloriidi ehk säilitusainet, kuna see säilitusaine hakkab pikaaegsel kasutamisel hoopis ise silma pinda kuivatama. Seega tasub pikaaegseks kasutamiseks valida säilitusainevaba niisutav silmatik. Paljudes silmatilkades on siiski mõningaid säilitusaineid, mis on ohutud, kui kasutatakse kuni 6 kuud. Paljud sellised silmatilgad ongi mõeldud ravikuuri tegemiseks ja on tihti spetsiifilisema mõjuga – näiteks mõjutavad tugevamalt silma õlikihi kvaliteeti.
Silmatilku tuleks kasutada vastavalt vajadusele kuid tasub teadam et oma pisara tootmine tilga kasutamisest ei vähene. Tilku võib kasvõi iga tund panna, kui selleks on vajadus. Öised tilgad on tavaliselt lihtsalt viskoossemad ja püsivad kauem silma pinnal. Päevasel ajal on sellise tilgaga lihtsalt nägemine mõneks ajaks veidi udune.
Kui kuiv silm on põhjustatud sellest et tööd arvutiga on palju, võib aidata ka prill, millel on sinise valguse kaitse. Selliseid prille on võimalik teha ka nullklaasidega. Kui probleemiks et silmad jooksevad tuulise ilmaga vett, siis võib samuti abi olla prillidest. Suvel peaksid kasutuses olema kindlasti korralikud päikeseprillid. Eriti hoolsad peavad olema kontaktläätsekandjad, sest neil on suurem kuiva silma risk.

Kuiva Silma Keskuses pakutakse ka valgusravi protseduuri. Kombineeritud valgusteraapia protseduur koosneb OPE/IPL-st (optimal power energy/intense pulsed light) ning LLLT-st (low-level light therapy), mida teostatakse Topcon Eye-Light masina näomaskiga. Meibomi näärmete töö taastamiseks ja kuiva silma sündroomi sümptomite leevendamiseks kasutatakse polükromaatilist valgust ja ksenoonvälklampi. Tegemist on valutu protseduuriga, mis kestab umbes 20 minutit. Protseduuri tuleb esialgu korrata 3-5 korda kahe kuni nelja nädalase vahega olenevalt haiguse raskusastmest. Edaspidi tuleb protseduuri teha vastavalt vajadusele 0-2 korda aastas.
Kuiva silmaga peaks tegelema püsivalt ja regulaarselt. Ainult nii on võimalik probleem kontrolli alla saada ning sellest vabaneda.

Kliendi tagasiside

Raili G.
Müügikonsultant
62

“Kuiva silma uuring ja valgusravi aitasid mul vabaneda kuiva silma probleemist. Silmad kipitasid ja ärgates oli silmas liivatera tunne nii, et ei tahtnud silma avada. Nüüd tunnen end mugavalt, silmad ei ole enam kuivad, nägemine on selgem ja ebameeldiv tunne on silmas on kadunud. Suur-suur aitäh Pere Optikale!”

Silmad on meie aken maailma ja hindamatu vara. Oma nägemise ja silmade tervisesse tasuks suhtuda suure tähelepanu ja hoolega. Kui Sul on küsimusi või muresid või soovid lihtsalt informatsiooni, kuidas oma silmade eest parimal viisil hoolt kanda, pöördu Pere Optika kauplustesse, kus Sind ootavad asjatundlikud konsultandid ja optometristid.