Mis on fotokroomsed prilliklaasid?
31. Mar 2020
Mida tähendavad fotokroomsed prilliklaasid? Fotokroomsed ehk isetumenevad klaasid muudavad vastavalt UV-kiirguse olemasolule oma värvust – siseruumides on nad läbipaistvad, nagu prilliklaasid ikka ja õues päikese käes muutuvad nad tumedateks päikeseprilliklaasideks.

 

Isetumenevad ehk fotokroomsed prilliklaasid sobivad kasutamiseks neile, kes vajavad igapäevaselt prille ning viibivad palju värskes õhus. Puutudes kokku UV-kiirgusega, toimub isetumenevas klaasis värvust muutev keemiline reaktsioon, mis muutub sõltuvalt UV-kiirguse astmest, seetõttu on klaasid otsese päikesevalguse käes tumedamad kui pilvetaguse päikese ajal. Siseruumis on jällegi fotokroomsed klaasid läbipaistvad. Seega on see hea kaks-ühes lahendus neile, kes peavad oluliseimaks mugavust. Vaata, kuidas fotokroomsed klaasid töötavad, meie väikesest videost.

Fotokroomsed klaaside tumenemine sõltub UV-kiirguse olemasolust, valguse intensiivsusest ja prilliklaasi temperatuurist.  Fotokroomsete klaaside sees on molekulid, mille vahelised sidemed on ilma UV-kiirguseta läbipaistvad ja klaas on toonita. UV-kiirguse mõjul muutuvad molekulide vahelised sidemed ja klaas tumeneb. Fotokroomsete klaase saab eristada nende tundlikuse, tumedusaste, jääktooni, kaitseomaduste ja tehnoloogia kvaliteedi ehk elupikkuse põhjal.

Fotokroomklaasid on valikus pea kõigi klaasidisainide puhul (sh progressiivid) ja peamisteks värvivariantideks on tumehall, pruun ja tumeroheline. Pruun klaasitoon tõstab kontrastsust ja tõstab nägemisteravust, hall klaas vähendab veidi värvide erksust ja sobivaim ereda päikesega tingimuste jaoks. Roheline klaas jätab värvid kõige neutraalsemaks ja sobib üldjuhul kõigile. Toone võib valida ka vastavalt tegevusele, nt golfimänguks sobivad kõige paremini kollakad ja pruunikad toonid.

Uusimateks fotokroomideks on Transitions Generation 8 prilliklaasid. Transitions Generation 8 klaasid tumenevad kuni 35% kiiremini ja lähevad heledaks tagasi kuni 30% kiiremini. Samuti on nende lõplik tumedusaste praegustest tumedam ehk annab parema päikeseprilli efekti. Klaasid säilitavad edaspidi oma omadusi pikemalt ja on pikema elueaga. Samuti kaitsevad nad 100% UV-A ja UV-B kiirguste eest, 20% sinise kiirguse eest siseruumides ja üle 87% sinise kiirguse eest välistes tingimustes. Uued Transitions transitions Generation 8 klaasid on intelligentsed prilliklaasid, mille tumenemine toimub UV-kiirguse, valguse ja temperatuuri koosmõjul.

Registreeru nägemiskontrolli