Sinine valgus ja kuidas oma silmi selle eest kaitsta?
13. Sep 2019
Mis asi on sinine valgus? Teeme selle teile nii lihtsaks kui võimalik. Ei ole vaja teadustundi ja keerulisi graafikuid, asi on lihtne ja tõde on valus. Sinine valgus on kõikjal ja sinine valgus on halb. Ekraanid, lambid, reklaambännerid, mobiilid, tahvlid, jne. Põhimõtteliselt on sinine valgus lühikese lainepikkusega valguskiir, mida inimsilm tajub sinise valgusena. Mida madalam on aga valguse lainepikkus, seda rohkem peitub selles ka energiat. Energiat, mis normaalsetes tingimustes annab meile jõudu ja hoiab meid ärkvel, kuid liigtarbimise puhul väsitab silma ja kurnab aju.

 

Pikk jutt lühidalt, liigne sinine valgus võib su silmadele põhjustada tõsist kahju. Kui teisi rakke tekib kehas pidevalt juurde, siis nägemiseks vajalikud kolvikesi ja kepikesi pärast nende hävimist enam juurde ei teki. Sinine valgus murdub silmapõhja ette, mis tekitab hägususe ala ja sunnib  silma pidevalt fokusseerima. See aga väsitab silma oluliselt ja pärsib normaalselt tööd. Kõige rusuvam on aga pidev kiirgus ajule. Kuna sinine valgus on kõige suurema energiaga osa nähtavast päikesevalgusest, seostab inimese keha seda ajaga, ning mõjutab tugevasti inimese unetsüklit. Pidev ekraani vaatamine ja tehislik valgus annavad silmale petlikke signaale, mida tuleb ajul pidevalt protsessida. Tulemuseks on väsimus, sagedamini esinevad magamisraskused ja kurnatus. Pole siis ime, et peale pikka tööpäeva on pea väsinud, aga magama ei suuda jääda.

 

 

Aga kuidas oma silmi kaitsta? Lihtne oleks öelda, et ära passi oma ekraani ja anna oma silmadele puhkust. Küll aga on seda raskem öelda kui teha. Appi tulevad sinist valgust blokeerivad prilliklaasid, mis tõrjuvad kahjulikke valgussagedusi ja kaitsevad silma väsimise eest. Katteid saab lisada kõigile prilliklaasidele ning sobivad kaitseks ka muidu mitte prille kandvale inimesele. Silmadele tekitatud kahju on pöördamatu, seega tasub oma silmapaari iga hinna eest kaitsta. Arvestama peab väikese kollaka jääktooniga, mis tuleneb sinise spektri kadumisest silmast. Õnneks aga on ka uuema generatsiooni klaase, mis on mõeldud just disaineritele ja teistele inimestele, kellele toonid ja värvid on oma töö juures eriti tähtsad. Seda tule aga aruta juba meie optometristiga koha peal. Sinist valgust blokeerivate katete hinnad Pere Optikas algavad 35€ klaasi kohta.

Täida allolev vorm ja registreeru nägemiskontrolli:

Registreeru nägemiskontrolli