Kuidas lugeda prilliretsepti?
Igal prillifirmal ja töötervishoiuasutusel on oma prilliretsepti vorm, mis on mugandatud just seal töötavate silmaspetsialistide jaoks. Informatsioon retsepti peal on sellele vaatamata alati samas vormingus, et seda oleks võimalik lugeda igal pool maailmas. Kuidas aga lugeda oma prilliretsepti?
Lühendid on enamasti kirjutatud ladina keeles ja tähendavad alati ühte ja sama. Väga tähtis on ka see, millisele distantsile prillid mõeldud on: kas kaugele, lähedale või keskdistantsile. Distantsid võivad retseptil olla kirjas ka ladina keeles:
Procul – prillid kaugele vaatamiseks
Prope – lähiprillid
Pro media – prillid keskdistantsile (enamasti arvutiprillid)
OD ja OS – need näitavad, kumma silmaga on tegemist. OD on parem silm ja OS on vasak silm. Retseptil märgitakse esimesena parema silma andmed: need on kirjutatud kas ülesse või vasakule poole.
SPH ehk Sfäär ehk prilliläätse tugevus, mida väljendatakse dioptrites. Ära unusta valida kas + või – märk ja veendu, et tellid klaase õigele kaugusele: kaugele või lähedale.
Kaugprilli tellimisel:
Lähiprilli tellimisel:
CYL ja AX ehk silinder ja kraad. Silinder ja selle juurde kuuluv kraad on mõeldud astigmatismi korrigeerimiseks. Seda põhjustab enamasti sarvkesta või silmaläätse ebakorrapärane kuju – silm on ovaalse kujuga. Kui silindrit retseptis ei ole, on silm ümmarguse kujuga ja silindrit ja axist ei märgita.
PD ehk silmavahe näitab pupillidistantsi. Silmavahe on pupillide kaugus üksteisest (retseptil üks umber) või pupillide kaugus ninajuurest (retseptil kaks numbrit).
NB! Ära unusta, kas vajad lähiprille või kaugprille ning vali õige PD!
Kui Sinu retseptil on üks number, lisa linnuke retsepti lisamise lehel olevasse kastikesse:
Ei tule tuttav ette? Näide retseptivormist, mida loetakse ülevalt alla.
NB! Näites on märgitud ära kaugprilli tugevused. Lähiprillide puhul kasutada retseptiandmeid “lähedale” sektsioonist.