Kontaktläätsede hooldamine
Kui ühepäevaste kontaktläätsede puhul tuleb mõelda ainult õige pakendi avamise ja kontaktläätse silma asetuse peale, siis korduvkasutatavate läätsede puhul tuleb neid korrektselt hooldada.
Miks on vaja kontaktläätsesid hooldada?
Kontaktläätsede kandmise ajal tekivad läätsede pinnale ladestused, mille koostisse kuuluvad erinevad pisara komponendid nagu valgud, proteiinid, rasvad ja mineraalained. Lisaks pisarates leiduvatele osadele võivad läätsede pinnale sattuda ka kosmeetika tükid, tolmuosakesed, aerosoolid jmt. Edasi võivad läätsele sattunud osakesed tekitada mikrovigastusi teie laugudele ja sarvkestale. Selle vältimiseks tuleb kontaktläätsi korraliselt hooldada ja puhastada, kuid ka siis ei vabane lääts kõikidest mikroobidest ja osakestest lõplikult.
Kontaktläätsede õige hooldus tagab:
1. Läätsedelt orgaaniliste ja anorgaaniliste ladestuste ja mikroobide eemaldamise.
2. Kontaktläätsede näitajate säilimise: läbipaistvus, hapniku läbilaskevõime, pealispinna siledus jne.
3. Teie silmade tervise ja hea nägemisteravuse.
4. Kontaktläätsede kandmismugavuse.
Mida tuleb kasutada läätsede hoolduseks?
Kui tahad kontaktläätsesid kanda pikalt ja probleemideta, pead nende eest hoolitsemiseks kasutama selleks spetsiaalselt ettenähtud vahendeid.
Kõige populaarsemad on multifunktsionaalsed lahused (MPS), mis samaaegselt puhastavad, hooldavad ja niisutavad kontaktläätsi. Kõigi nende toimingute läbiviimiseks on MPS koostises konservandid (ühtlasi desinfektandid), pindaktiivsed ained ja niisutavad ained. Kõige populaarsemaks niisutavaks komponendiks tänapäeva MPS koostises on naatriumhüaluronaat ehk hüaluroonhape.
Kontaktläätsede hooldamise reeglid
Kontaktläätsede hoolduse esimeseks etapiks on nende puhastamine, mis võimaldab eemaldada läätsedelt neile kandmise ajal kogunenud ladestused. Ainult hooldusvahendisse asetamisest ei piisa, vaid parima tulemuse jaoks tuleb läätsi ka mehaaniliselt puhastada.
Selleks tuleb silmast eemaldatud lääts panna peopesale, tilgutada sellele paar tilka hooldusvahendit ja teise käe nimetissõrme otsaga puhastada lääts mehaaniliselt ettevaatlike ringjate liigutustega. Hea on puhastada läätse mõlemalt poolt vähemalt kümme ringi. Seejärel tuleb lääts loputada värske lahusega ja alles siis asetada puhta hooldusvedeliku sisse konteinerisse. Oluline on jälgida, et kontaktlääts oleks konteinerisse asetamise järel täielikult hooldusvahendiga kaetud ja vajub konteineri põhja. Kontaktläätse soovitatakse hoida lahuses vähemalt 4 tundi. Lõplik soovituslik periood on välja toodud hooldusvahendi kasutusjuhendis. Enneaegne läätsede konteinerist välja võtmine võib viia põletike tekkeni, ebamugavustundeni, häguse nägemiseni jne.
Kontaktläätsede hoolduse lisareeglid:
- Enne kontaktläätsede puudutamist pese hoolikalt käsi lõhnatu seebiga ja kuivata need puhta käterätiga (soovitatavalt ühekordsega).
- läätsekonteinerit puhasta puhta lahusega, mitte veega. Konteinerit ei ole soovitatav kuivatada, kuna nii võivad sattuda sinna osakesed käterätikult. Konteinerit tuleks vahetada vähemalt iga 3 kuu tagant.
- Kontaktläätsede konteinerist eemaldamise jooksul tuleb vana puhastusvahend samuti ära kallata. Kindlasti ei tohi vana vahendit konteinerisse jätta ja sinna lihtsalt uut peale kallata. Kuna hooldusvahendis olevad puhastusained hakkavad toimima vahendi konteinerisse valamise hetkest, siis uut hooldusvahendit ei tohi konteinerisse nö valmis kallata, vaid uus vahend tuleb konteinerisse kallata vahetult enne kontaktläätsede sisse asetamist.
- Kontaktläätsed tuleb silma asetada enne meikimist ja hiljem eemaldada enne meigi eemaldamist.
- Keelatud on kontaktläätsede loputamine või niisutamine vee ja süljega.
- Kontaktläätsi ei tohi kasutada haigena ega nohusena.