Päikeseprillide edukas valimine
Kui UV-kiirguse kahjulik mõju nahale on enamikele teada, siis UV-kiirguse kahjulikust mõjust silmadele teatakse vähem. Liigne UV-kiirgust võib kahjustada sarvkesta ja silmapõhja, samuti muudab ajapikku silmaläätse tuhmimaks ja kiirendab hallkae teket. Seetõttu ongi kõige olulisem osa päikeseprilli valimise juures UV-kiirguse kaitse. Kõik optikakauplustes müüdavad päikeseprillid omavad piisavat UV-kaitset ja paljudes kauplustes on seda võimalik ka kontrollida UV-kiirguse testi abil. Piisav UV-kaitse võib aga puududa turult või toidupoest ostetud odavatel päikeseprillidel. Pooliku UV-kaitsega võib silmadele lausa rohkem kahju teha, kui ilma prillita käies, kuna inimese silm võib lasta tumeda klaasi taga oleva suurema pupilli tõttu rohkem UV-kiirgust silma, kui päikese käes olev kitsas pupill.
Sobiva tumeduse ja tooni valimine
Päikeseprillide klaaside tumedusi jagatakse eraldi kategooriatesse, kus 0. kategooria on kõige heledam ja 4. kategooria kõige tumedam (ligi 90%). Standardne päikeseprillide tumedus on 3.kategooria (75-80%), mis sobib ka autosõiduks. Tumedama klaasi puhul ei ole värvitoonid piisavalt erksad, et näha valgusfoore ja sobida liiklusesse, kuid võivad olla vajalikud näiteks mäestike lumistes tingimustes. Heledama klaasi puhul (0.-2. kategooria) võib häirida päikese eredus, kuid nähtamatu UV-kiirguse eest kaitseb ka heledam klaas 100%.
Samuti mõjutab meie nägemist ja värvide taju päikeseprillide toon. Hallid klaasid vähendavad veidi värvide kontraste ja vähendavad valgust. Samas võib hall klaas häirida inimesi, kes kannavad “-” prilli. Antud prillikandjatele sobib hästi pruun klaas, kuna see tõstab kontraste ja jätab mulje teravamast pildist. Tumeroheline klaas, mis on saanud ikooniliseks Ray-Bani päikeseprillide tõttu, on värvide osas kõige neutraalsema mõjuga. Samas tuleb meeles pidada, et värvinägemine on täiesti individuaalne ja kõige kindlam on erinevaid klaasitoone siiski proovida ja nende mõju ise võrrelda.
Polariseeritud klaasid
Lisaks tavalistele päikeseprillidele on võimalus soetada ka autojuhtide poolt eelistatud polariseeritud päikeseprillid. Peale UV-kaitse vähendavad polariseeritud klaasid häirivaid peegeldusi ja suurendavad kontrastsust. Polariseeritud klaasid aitavad paremini näha autoroolis, vähendades peegeldusi märjalt teelt ja armatuurilt, merel ja lumistes tingimustes. Samas võivad polariseeritud klaasid häirida peegeldusi kasutatavate tehnoloogiate juures nagu nutitelefonide ekraanide ja projekteeritud spidomeetri puhul.
Päikeseprillid on hea variant ka igapäevasele prillikandjale. Prillikandjatel on palju variante – optilised päikeseprillid, fotokroomsed ehk värvimuutvad prilliklaasid, kontaktläätsed koos tavaliste päikeseprillidega, prillide külge kinnitatavad klipid või prillide peale pandavad päikeseprillid.
Päikeseprille valides tuleks jälgida ka järgnevaid punkte:
- Prillid ei tohiks olla ebamugavad ega suruda ninale ja oimukohtadele.
- Raami raskus peab jaotuma võrdselt kõrvadele ning ninale.
- Raami ja põse vahele peab jääma vaba ruum, muidu võivad hiljem klaasid uduseks minna.
- Jälgi, et ripsmed ei läheks pilgutades vastu klaase.
- Juhul, kui päikeseprillid istuvad viltu ees, siis lase spetsalistil need vastavalt painutada. Ära ise painuta oma prille.
- Prille tuleks ette panna kahe käega ja hoiustada prillitoosis.