9 nõuannet päikeseprillide valikul

Nõuanne 1. Päikeseprille ostes veendu, et Sul on neid mugav kanda. Prillid peavad näol hästi istuma: neid ei pea pidevalt kohendama ja nad ei tohi pressida ninale ega meelekohtadele. Vastasel juhul võib selliste prillide kandmine muutuda üsna ebameeldivaks. Selleks, et prillid silmi täielikult päikesevalguse eest kaitseksid, peaksid nad olema laiade sangadega ja kumera kujuga, et välistada valguse sissepääs külgedelt. Tihedalt näol olevad päikeseprillid kaitsevad nii otsese päikesevalguse kui ka külgedelt peegelduva valguse eest.

Nõuanne 2. Uute päikeseprillide ostu eel tasub mõelda, kus ja millal Sa neid kanda kavatsed. Olenevalt prillide kasutamisest ja otstarbest tuleb päikeseprillide valikul arvestada erinevate omadustega. Näiteks parimad sportimiseks, puhkusel kasutatavad ja auto juhtimiseks kasutatavad prillid võivad vajada täiesti erinevaid omadusi.

Nõuanne 3. Päikeseprillide filtrite tõhususe ja kasutamissoovitused paneb paika prilliklaasi tumeduse astet tähistav näitaja. Tumeduse kategooria 0-4 on reeglina näha sanga siseküljel CE märgi ees. Mida kõrgem on kategooria, seda vähem laseb klaas valgust läbi. Erinevad tumedusastmete näitajad on esitatud alljärgnevas tabelis.

Erinevate tumeduskategooriate näitajad:

Filtri kategooria Valguse läbipääs klaasis, % Kirjeldus Kasutamine
0 80 -100 Värvitu või väga õrnalt värvitud klaas Ruumis või värskes õhus pilvise ilmaga
1 43 – 80 Õrnalt värvitud klaas Päikesekiirguse madala intensiivsuse tingimustes
2 18 – 43 Keskmiselt värvitud klaas Päikesekiirguse mõõduka intensiivsuse tingimustes
3 8 – 18 Tumedaks värvitud klaas Ereda päikesekiirguse tingimustes
4 3 – 8 Väga tumedaks värvitud klaas Ekstreemselt ereda päikesekiirguse tingimustes, keelatud kasutada auto juhtimisel

Kui vajad prille ainult selleks, et näha välja efektne ka sombusemal päeval või varjata näol väsimuse jälgi, saad hakkama 0.-1. kategooria tumedusega. Kui kavatsed suve linnas või maal veeta, on eelistatuimad 2. ja 3. kategooria päikeseprillid. Enamike tootjate pakutud päikeseprillid omavad just 3. kategooria tumedusastet. Kui aga ees ootab teekond lumistesse mägedesse või mere äärde, siis on parim valik 4. kategooria tumedusaste.

Nõuanne 4. Prilliklaaside värvi tuleb samuti valida lähtuvalt Sinu kavandatud tegevustest. Silmadele kõige mugavamateks peetakse pruuni, halli ja rohelist värvi klaase, mis muudavad vaid veidi ümbritsevate esemete tooni, jättes värvid loomulikeks. Autojuhtidel soovitatakse autotee halva nähtavuse, keeruliste ilmastikuolude puhul ja koidikul kanda kontrastsuse tõstmiseks kollaseid klaase. Spordiprillide jaoks loetakse optimaalseimaks oranžikas-pruune toone.

Nõuanne 5. Päikeseprillid peavad tagama 100 %-lise kaitse ultraviolettkiirguse (UV) eest. Kasutaja peab võtma arvesse, et päikeseprillide väga tume klaas ise kaitset UV-kiirguse eest ei taga. Ilma spetsiaalse UV-kiirguse mõõtjata  on võimatu veenduda, kas klaasid tagavad UV-kaitse või ei. Seetõttu soovitame võimalusel valida ainult usaldusväärse päikeseprillitootja tooteid.


Nõuanne 6
. Kui ereda päikesega päeval oled autoroolis olles sattunud ebameeldivasse olukorda pimestava peegelduva valguse tõttu, võib Sinu jaoks parimaks lahenduseks olla polariseeritud päikeseprillid. Need ei ole kasulikud ainult autojuhtidele, vaid ka kõigile, kes veedavad palju aega õues ereda päikesevalguse all – rannas, mägedes, talispordiga tegeldes. Selliste prillide polariseeriv filter eemaldab täielikult siledatel, lamedatel ja läikivatel pindadel tekkiva segava helkimise.

Autojuhtide suhtes tuleb teha vaid üks täpsustus: polariseerivate filtritega klaase ei soovitata kanda öösel. Nad küll vähendavad vastutulevate autode tulede pimestavat efekti, kuid seejuures väheneb ka silma sattuva valguse hulk, mis on juhile vajalik liiklusohutuse tagamiseks.

Nõuanne 7. Vali võimalusel kvaliteetsete päikesekaitse klaasidega prillid. Tähtis on, et klaasidel oleksid kõrged optilised näitajad ja need ei moonutaks värvustaju. Heaks lisaks klaasidel peetakse polüfunktsionaalset klaasikatet, mis kõrvaldab häirivad peegeldused, lisab vastupidavust kriimustustele ja kergendab klaaside hooldamist.

Nõuanne 8. Kui Sa kannad korrigeerivaid prille, siis silmade kaitseks päikese eest võiks kasutada ühte kahest võimalusest: sobivasse raami paigaldatud optilised (prilli tugevustega) päikeseprilliklaasid või kasutada eraldi olevaid päikeseklaase, mis kinnitatakse klambriga korrigeerivatele prillidele (clip’id).

Nõuanne 9. Ükskõik kui ideaalne ei ole ka päikeseprillide kvaliteet, valitud prillid peavad Sulle endale ka meeldima. Vastasel juhul ei hakata päikeseprille aktiivselt kasutama ja silmad jäävad lõpuks vajaliku kaitseta. Nii nagu raamide puhul, tuleb ka päikeseprillide valikul arvestada oma individuaalset eripära, kaasa arvatud näokuju ja riietumisstiil. Sobivate raamide valiku puhul nõustavad Sind meie poodides spetsialistid.