Fotokroomsed klaasid

Kellele sobivad fotokroomsed prilliläätsed?

Päikeseprilliläätsed kaitsevad küll väljas intensiivse päikesevalguse eest, kuid on siseruumides liiga tumedad ja langetavad nägemisteravust. Fotokroomsed läätsed muudavad oma tumedust ja on mugav valik igapäevases elus. Samuti kaitsevad need nii UVA ja UVB päikesekiirguse eest. Kellele ja millistes olukordades need sobivad, selgitab Pere Optika optometrist Laura Tõnov.

Plastikust fotokroomsed prilliläätsed muutusid populaarseks 90. aastatel, 25 aastat hiljem kui sama tüüpi mineraalläätsed. Valgustundliku komponendi lisamine plastikläätse vajas teistsugust tehnoloogiat, sest materjalide molekulide suurus ja struktuur erinevad.

Fotokroomsus on materjali võime reageerida valguse neeldumise omadusi muutes valguse intensiivsusele – tumeneda tänu päikesevalgusele ja heleneda kuni läbipaistvuseni, ja seda lõputu arv kordi.

Fotokroomseid prilliläätsi on kahte varianti: tavaline fotokroomne lääts, mis tumeneb ainult päikesevalguse käes, ja XTRActive, mis tumeneb nii päikesevalguse kui muu nähtava valgusega. Välitingimustes tumeneb viimane lääts rohkem kui tavaline fotokroomne lääts, autos umbes 50% ja sisetingimustes on XTRActive läätsel õrn jääktoon.

Vanema generatsiooni fotokroomsed läätsed tumenevad 2 minuti jooksul ja muutuvad uuesti läbipaistvaks kuni 10 minutit, uue põlvkonna GEN8 läätsed tumenevad 30% kiiremini ning muutuvad läbipaistvaks 3 minutit kiiremini kui vanemad fotokroomläätsed.

Kas fotokroomsetel läätsedel on ka erinevaid värvivalikuid, pinnakatte valikuid?

Nii fotokroomsetel kui XTRActive läätsedel on võimalus valida klassikaliste värvide vahel: pruunid, hallid ning hallikas-rohelised.
Lisaks klassikalistele toonidele on fotokroomsetel prilliläätsedel lisaks efektsed toonid safiir, ametüst, smaragd ning merevaik.
Lisaks fotokroomsele pinnale on läätsedele võimalik lisada sinist valgust blokeerivad kihid, AR-kiht, spetsiaalne autosõiduks vajalik kiht jne, ning on võimalik tellida ühevaatelisi, mitmevaatelisi prilliläätsi.

Kuidas toimub prilliläätses fotokroomne efekt?

Fotokroomne efekt saavutatakse, kui materjalile lisatakse fototundlikke ühendeid. Kindla lainepikkusega UV langemisel prilliläätsele muutub nende molekulide struktuur, mis võimaldab neelata nähtavat valgust. Kui valgus läätsele ei lange, taastavad molekulid oma algse struktuuri.

Aktiivsed ained lisatakse plastikläätsedesse kahe tehnoloogiaga:
segatakse vedela monomeeriga enne polümerisatsiooni nii, et tumenev aine on materjalis sees. Selle tehnoloogiaga ei ole võimalik valmistada väga suurte tugevustega läätsi, kuna klaasi paksemad osad tumenevad rohkem kui õhemad osad
lisatakse pärast polümerisatsiooni läätse pinnale ühtlase õhukese kihina

Mis mõjutavad fotokroomse läätse tumenemist?

Valguse intensiivsus – valgustundlikud molekulid aktiveeruvad 340-380 nanomeetrise lainepikkusega päikesevalgusega ja mida intensiivsem valgus, seda tumedamaks muutuvad läätsed
kõrgem temperatuur kiirendab läätse helenemisprotsessi. Seega on fotokroomne lääts sama intensiivsusega päikesevalguse käes madalama temperatuuriga keskkonnas tumedam kui soojas ja seda eriti kõrgetel temperatuuridel (-35°C või +35°C)
Läätsede eluiga – plastikläätsede fotokroomsed omadused muutuvad ajaga, sest valgustundliud molekulid oksüdeeruvad: läätsed ei tumene enam nii palju kui algselt ja siseruumides jääb läätsedele jääktoon.

Kuidas valida isetumenevat prilliläätse?

Traditsiooniline fotokroomne prillilääts sobib kiire elutempoga inimestele, kes veedavad osa päevast välitingimustes, kuid ei sõida palju autoga või neid ei häiri heleda päikesevalgusega autosõit.

XTRActive isetumenev prillilääts sobib eriti autojuhtidele, kellel on valgustundlikud silmad ning ka neile, keda häirib intensiivne valgus sisetingimustes.

Isetumenevate omadustega kontaktläätsed

Läätsekandjatele on olemas valgusele reageerivad kontaktläätsed ACUVUE® OASYS with Transitions, mille tööpõhimõte on sarnane prilliläätsedega.