Kontaktläätsede kandmisrežiimid

Päevane kandmisrežiim

Tänapäeval on kõige levinum päevane kandmisrežiim. Enamike silikoonhüdrogeel- ja hüdrogeelläätsede tootjad soovitavad kasutada kontaktläätsi just päevasel  ajal ning magamise ajaks tuleb need kindlasti eemaldada. Kui antud soovitust mitte järgida ja öösel läätsi mitte eemaldada, tekib hüpoksilise iseloomuga tüsistuste oht: sarvkesta punetus ja turse, veresoonte läbikasvamine sarvkestas.

Paindlik kandmisrežiim

Edasi järgneb paindlik kandmisrežiim mil võib läätsi aeg-ajalt mõned ööpäevad jutti kanda. Sellise kandmisrežiimiga läätsede hulka kuuluvad peamisel silikoon-hüdrogeel kontaktläätsed.

Pikendatud kandmisrežiim

Teatud silikoon-hüdrogeelläätsesid (reeglina kõrgeima hapniku läbilaskevõimega) võib kasutada ka pikendatud kandmisrežiimis, mida nimetatakse ka ööpäevaseks kandmisrežiimiks. Sel juhul ei eemaldata läätsesid ühe-kahe nädala või isegi kuu jooksul.

NB! Pikendatud kandmisrežiimiga tohib läätsi kasutada ainult juhul, kui selleks on loa andnud optometrist või silmaarst. Komplikatsioonide vältimiseks soovitame pikendatud kandmisrežiimi puhul käia ka tihemini oma optometristi või silmaarsti vastuvõtul.

VAHETUSE REŽIIMID

Kõikidel kontaktläätsedel on kindel periood, mille möödudes tuleb läätsed välja vahetada. Kontaktläätsede kasutamise aeg on kindlaks määratud tootja poolt ja kehtib paki avamise hetkest. See tähendab, et näiteks kuuajane kontaktlääts tuleb ka siis kuu möödudes ära visata, kui seda on kuu jooksul ainult mõned korrad kantud. Põhjuseks on see, et läätse pinnal hakkavad puhastamisest hoolimata vohama bakterid ja ladestuma mineraalained. See aga vähendab hapniku läbilaskvust, niiskuvust jm. Tulemusena tõuseb lõpuks põletiku risk ja väheneb kandmismugavus. Samuti võib ka väheneda selge nägemine.

Plaanilise vahetusega läätsed

Kõige populaarsemateks läätsede kasutamise perioodideks on üks kuu või kaks nädalat. Peale etteantud aja möödumist tuleb läätsed välja vahetada. Läätsi võib vajadusel välja vahetada ka varem, nt kui hakkad tundma ebamugavust või täheldad hägust nägemist. Kontaktläätsede varajasem väljavahetamine sõltub läätsede õigest hooldusest ja inimese pisarakile koostise eripäradest.

Igapäevase vahetusega läätsed

Plaanilisele vahetusele järgneb populaarsuselt igapäevane vahetus. Antud režiimi puhul vahetatakse kontaktläätsi iga päev ja seda loetakse kasutajatele kõige ohutumaks ja mugavamaks režiimiks. Neid kontaktläätsi ei ole vaja hooldada, kuna läätsed vahetatakse iga päev täiesti uue läätse paari vastu.