Kontaktläätsede paigaldamine ja eemaldamine

Kontaktläätsede silma panekut ja äravõttu on võimalik ära õppida igaühel, kuid esialgu vajab see harjutamist. Soovitame alati kinni pidada teid õpetanud silmaarsti või optometristi juhenditest.

KUIDAS KONTAKTLÄÄTSESID PAIGALDADA: NELI LIHTSAT SAMMU

Peske alati hoolikalt käsi

Peske käed lõhnatu seebiga ja kuivatage käed puhta käterätiga. Valige kontaktläätse paigaldamiseks puhas koht. Soovitame kasutada peeglit. Soovitame läätsesid silma panna alati ühes ja samas järjekorras, näiteks alustades alati paremast silmast. Sel moel ei lähe läätsed omavahel segamini.

Veenduge, et lääts on õiget pidi

Kontaktläätse kontrollimiseks tuleb lääts lihtsalt sõrmeotsale panna ja tuua valgusele lähemale. Kui kontaktläätse ääred on kaardunud veidi väljapoole, siis on see tagurpidi. Kui lääts meenutab siledate äärtega kaussi, siis on see valmis paigalduseks ja on õigetpidi. Samuti saab teha nn Taco-testi, ehk võtate ettevaatlikult kinni läätse külgedest (mitte päris servadest) ja surute kontaktläätse kokku. Kui läätse servad kaarduvad sissepoole ja lääts meenutab kujult tacot, siis on lääts õigetpidi. Kui aga läätse servad keeravad end välja poole, on lääts tagurpidi. Peale selle on enamikul ACUVUE® kontaktläätsedel õige asendi indikaator “123”, et teil oleks parem tuvastada, kui läätsed on  pahupidi keerdunud: kui numbrid on õigesti, siis on lääts ka.

Silmade lahti hoidmine

Raskeim osa kontaktläätsede silmapaneku osas on silmade lahti hoidmine ja mitte pilgutamine. selleks võtke ühe käega kinni mõlemast silmalau servast ja proovige silma avatuna hoida.

Läätse paigaldamine silma

Hoidke käsi kindlalt ja asetage lääts silma pinnale. Proovige seejuures mitte pilgutada ja jälgige, et kontaktläätse servad ei puutuks vastu ripsmeid või silmalauge. Seejärel laske silmalaud aeglaselt lahti ja hakake aeglaselt pilgutama. Seni tasub hoida teist kätt silma all juhuks, kui pilgutades peaks lääts silmast välja tulema. Kui lääts on ilusti silmas, siis korrake sama teise silmaga.

KUIDAS LÄÄTSESID SILMAST EEMALDADA: NELI LIHTSAT SAMMU

Tagage käte puhtus ja kuivus

Peske käed lõhnatu seebiga ja kuivatage käed puhta käterätiga. Valige kontaktläätse paigaldamiseks puhas koht. Soovitame kasutada peeglit. Soovitame läätsesid silma panna alati ühes ja samas järjekorras, näiteks alustades alati paremast silmast. Sel moel ei lähe läätsed omavahel segamini.

Alustamine

Vaadake üles ja tõmmake sõrmega alumine laug ettevaatlikult alla. Puudutage sõrmega läätse alumist äärt, seejärel nihutage lääts silmavalge alumisele osale. Sel moel läheb lääts kortsu ja eemaldub silmast. Teine versioon on, et hoiate ühe käega kinni silmalauge, asetate sõrme läätsele ja nihutate läätse silma nina poolsesse nurka kortsu.

Võtke läätsest ettevaatlikult kinni

Suruge lääts pöidla ja nimetissõrmega kokku ja eemaldage. Korrake sama vasaku läätsega.

Eemaldamise järel

Visake ühepäevased läätsed ära, mitmekordsed läätsed desinfitseerige ja puhastage spetsiaalse vahendiga. Märkus: Ärge kunagi peske kontaktläätsesid ega läätsekonteinerit veega.