Kontaktläätsede paigaldamine ja eemaldamine

Kontaktläätsede silma panekut ja äravõttu on võimalik ära õppida igaühel, kuid esialgu vajab see harjutamist. Soovitame alati kinni pidada Sind õpetanud silmaarsti või optometristi juhenditest.

KUIDAS KONTAKTLÄÄTSESID PAIGALDADA: NELI LIHTSAT SAMMU

Pese alati hoolikalt käsi

Pese käed lõhnatu seebiga ja kuiva käed puhta käterätiga. Vali kontaktläätse paigaldamiseks puhas koht. Soovitame kasutada peeglit. Soovitame läätsesid silma panna alati ühes ja samas järjekorras, näiteks alustades alati paremast silmast. Sel moel ei lähe läätsed omavahel segamini.

Veendu, et lääts on õiget pidi

Kontaktläätse kontrollimiseks tuleb lääts lihtsalt sõrmeotsale panna ja tuua valgusele lähemale. Kui kontaktläätse ääred on kaardunud veidi väljapoole, siis on see tagurpidi. Kui lääts meenutab siledate äärtega kaussi, siis on see valmis paigalduseks ja on õigetpidi. Samuti saab teha nn Taco-testi, ehk võtate ettevaatlikult kinni läätse külgedest (mitte päris servadest) ja surute kontaktläätse kokku. Kui läätse servad kaarduvad sissepoole ja lääts meenutab kujult tacot, siis on lääts õigetpidi. Kui aga läätse servad keeravad end välja poole, on lääts tagurpidi. Peale selle on enamikul ACUVUE® kontaktläätsedel õige asendi indikaator “123”, et teil oleks parem tuvastada, kui läätsed on  pahupidi keerdunud: kui numbrid on õigesti, siis on lääts ka.

Silmade lahti hoidmine

Raskeim osa kontaktläätsede silmapaneku osas on silmade lahti hoidmine ja mitte pilgutamine. Selleks võta ühe käega kinni mõlemast silmalau servast ja proovi silma avatuna hoida.

Läätse paigaldamine silma

Hoia käsi kindlalt ja aseta lääts silma pinnale. Proovi seejuures mitte pilgutada ja jälgi, et kontaktläätse servad ei puutuks vastu ripsmeid või silmalauge. Seejärel lase silmalaud aeglaselt lahti ja hakka aeglaselt pilgutama. Seni tasub hoida teist kätt silma all juhuks, kui pilgutades peaks lääts silmast välja tulema. Kui lääts on ilusti silmas, siis korda sama teise silmaga.

KUIDAS LÄÄTSESID SILMAST EEMALDADA: NELI LIHTSAT SAMMU

Taga käte puhtus ja kuivus

Pese käed lõhnatu seebiga ja kuivata käed puhta käterätiga. Vali kontaktläätse paigaldamiseks puhas koht. Soovitame kasutada peeglit. Soovitame läätsesid ka eemaldada silmast alati ühes ja samas järjekorras, näiteks alustades alati paremast silmast. Sel moel ei lähe läätsed omavahel segamini.

Alustamine

Vaata üles ja tõmba sõrmega alumine laug ettevaatlikult alla. Puuduta sõrmega läätse alumist äärt, seejärel nihuta lääts silmavalge alumisele osale. Sel moel läheb lääts kortsu ja eemaldub silmast. Teine versioon on, et hoiad ühe käega kinni silmalauge, asetad sõrme läätsele ja nihutad läätse silma nina poolsesse nurka kortsu ja eemaldad ettevaatlikult sõrmedega.

Võta läätsest ettevaatlikult kinni

Läätse saab ka eemaldada järgneval viisil – suru lääts pöidla ja nimetissõrmega kokku ja eemalda kahe näpu vahel. Korrake sama vasaku läätsega.

Eemaldamise järel

Viska ühepäevased läätsed ära. Mitmekordsed läätsed desinfitseeri ja puhasta spetsiaalse vahendiga. Märkus: Ärge kunagi peske kontaktläätsesid ega läätsekonteinerit veega. Vees olevad bakterid võivad koos läätsega silma sattudes põletikke tekitada.