Kontaktläätsede valik algab läätsede määramisest
Eduka kontaktläätsede kandmise eelduseks on nägemiskontroll ja kontaktläätsede määramine spetsialisti juures. Kuna kontaktläätsede puhul tuleb arvestada peale kontaktläätsede tugevuse ka mitmete teiste faktoritega nagu läätse õige istuvus silmal, siis iseseisvalt kontaktläätsi internetist ostes võid seada ohtu oma silma tervise ja hea nägemise.
Kontaktläätsi on võimalik kasutada erinevate nägemishäirete puhul: lühinägevus, kaugnägevus, ealine kaugnägevus ehk presbüoopia ja astigmatism.
Värvilisi kontaktläätsi kasutatakse lisaks nägemishäire korrigeerimisele ka silmade värvi muutmiseks.
Anamneesi kogumine
Kontaktläätsede määramisel pole midagi hirmsat ega valulikku. Protseduuri alguses küsitletakse Sind sinu vanuse, elustiili, haiguste, töökoha ja muu kohta, mis võivad Sinu läätsekandmisele mõju avaldada. Neid faktoreid arvesse võttes oskab spetsialist soovitada Sulle sobivamaid kontaktläätsi.
Objektiivne ja subjektiivne refraktsioon
Spetsialiste kabinetis määratakse objektiivse ja subjektiivse refraktsiooni näitajad kindlaks silmaarstikabineti meditsiiniseadmete, prooviprilliraami ja optiliste läätsede komplekti abil.
Õige läätsetüübi valikuks mõõdetakse spetsiaalse aparaadiga Sinu sarvkesta kumerus.
Silma tervise hindamine
Järgmiseks hindab spetsialist pilulambi ja mikroskoobi abil Sinu silmade tervist ning pisarakile ja sarvkesta seisukorda. Sellega tehakse kindlaks, kas Sinu silmadele üldse sobib kontaktläätsede kandmine ja milline võiks olla maksimaalne kandmisrežiim. Kui kõik on korras ja Sinu silmadele sobib kontaktläätsede kandmine, siis jätkatakse kontaktläätsede määramisega.
Nägemiskontroll
Edasi järgneb nägemiskontroll. Kõigepealt kontrollitakse Sinu nägemisteravust kaugele. Selleks näidatakse Sulle tahvlil olevaid optotüüpe hindamaks Sinu nägemisteravust. Mida madalamal on Sulle selgelt nähtav tabeli viimane rida, seda suurem on Sinu nägemisteravus.
Seejärel kontrollitakse vajadusel ka Sinu nägemisteravust lähedale. Selleks kasutatakse erinevate tähesuurustega tekstitabelit, mida tuleb hoida silmadest 40 cm kaugusel. Lisaks võib spetsialist põhjalikuma uuringu tarbeks läbi viia erinevaid nägemisteste.
Kontaktläätsede proovimine ja õpetamine
Proovimiseks kasutatakse prooviläätsesid, mis ei ole müügiks ette nähtud. Läätsede proovimise ajal hinnatakse pilulambi abil nende õiget istuvus ja liikuvust sarvkestal: spetsialist jälgib, kuidas lääts käitub pilgutamisel ja silmamuna liikumisel üles-alla/vasakule-paremale. Õigesti valitud lääts ei tohi olla sarvekestal liiga liikuv, kuid samuti ei tohi ta olla liiga paigal ja avaldada survet silma veresoontele.
Kui Sinu silmale sobiv kontaktlääts on leitud, siis õpetatakse Sind läätse silma panema ja ära võtma. Oluline on meeles pidada, et isegi samade parameetritega ja eri tootjate kontaktläätsed käituvad Sinu silmas erinevalt. Seega tohid kasutada ainult Sulle määratud toodet. Kui soovid kontaktläätse hiljem teise tüübi või tootja vastu vahetada, siis tuleks läbida uuesti kontaktläätsede kontroll.
Läätsede ohutuks kandmiseks tutvustab arst Sulle lõpus hooldusreegleid ja hügieeninõudeid.