Kuidas valida ja hooldada spordiprille?

Kuigi spordiala määrab, millised prillid kõige paremini sobivad, siis spordiprillide ostmisel on kõige olulisem valida õige materjal nii prilliläätsede kui ka raami jaoks.

Näiteks olukord, kui Eesti talvele kohasel, vahel porisel, vahel jäisel – ajal metsas sörkides libastud ning kukkudes õnnetul juhul lööd näo vastu maad, siis õiged prillid kaitsevad silmi ja võiksid peale löögi saamist ka terveks jääda. Harilikel prillidel võivad nii raam kui ka prilliklaasid puruneda tükkideks ja omakorda tekitada veelgi rohkem vigastusi. Seetõttu on meil soovitus, et optiliste prillide kandjad omaksid eraldi prille sportimiseks, mis oleks valitud nende nägemise ja ka spordiala järgi.

Millele tuleks tähelepanu pöörata?
Väga suurt tööd sobilike spordiprillide väljatöötamisel teevad Oakley, Polaroid ja Carrera, kuid kindlasti tasub prille ostes konsulteerida optometristiga. Omades infot nägemise eripära, elustiili ja vajaduste kohta oskab just optometrist soovitada sportlasele kõige parema lahenduse.

Optometristide sõnul on põhiprintsiibid spordiprillide valimisel, et need peaksid olema võimalikult vastupidavad ja kerged ning istuma peas väga mugavalt. Prillide sangad peaksid ulatuma ilusti kõrva taha ning õrnalt peast kinni hoidma. Samas tuleb tähelepanu pöörata, et sangad liialt ei pigistaks – kuigi proovimisel võib tunduda, et need hoiavad lihtsalt tugevalt kinni, siis esimene kord pikemalt kandes võivad hakata sangad haiget tegema. Nii järgmisel päeval enam samu prille kindlasti pähe panna ei soovi. Õnneks oskab kogemustega prillipoe teenindaja valida ka prillid, mille raame on võimalik kergelt painutada ja läbi selle saavutada ideaalne mugavus ning püsivus.

Kerged prillid on mugavamad

Optometristide sõnul on teine oluline rusikareegel prille valides nende kaal. Mida kergemad on prillid, seda mugavamalt nad ninal istuvad. Nii avaldavad prillid ka vähem mõju näiteks joostes, ratsutades või mõnel muul hüplikul ning põrutaval spordialal. Kaalu arvestades tasub materjalidest valida polükarbonaadist, mis on umbes 50% kergemad, kui klaasist alternatiivid. Küll aga peab arvestama sellega, et polükarbonaadist prilliläätsedel on läätse äärealadel moonutusi. Kerged ja tugevad raamide materjalid, mis sportimiseks sobivad, on titaan, TR-90 ja atsetaat. Sportimiseks sobilike prillide raamidel on ka kummist sangaotsad, mis aitavad prillidel paigal püsida, kuid hea klassikaline abimees on ka kummpael.

Prillid vastavalt spordialale

Olenevalt spordialast tuleb valida ka õige kujuga prillid. Näiteks jalgratturi sõiduasendis on pea kallutatud alla kuid pilk vaatab ette ja nii peaks valima kumera kujuga prillid, mis katavad silma ka pealtpoolt, raam võiks istuda kulmukaare vastas. Seevastu joostes on pea asend püstine ja niivõrd kumerat raami esipinda vaja ei ole. Siiski võiks olla kuju selline, et lisaks eredusele ja UV-kiirgusele kaitseksid prillid tuule, prahi, putukate ja lendlevate väikeste objektide eest. Erilahendusena on Pere Optikast võimalik just vastavalt sportlase vajadusele tellida ka tehasest sobilike optiliste tugevustega ja omadustega prilliklaasid. Nii  Laotootena on valitud Pere Optika kauplustes saadaval ka ujujatele optiliste tugevustega ujumisprillid ja samas on nendesse võimalik toota ka individuaalsed tugevustega klaasid.

Vale hooldamine lühendab prillide eluiga
Oluline on prille soetades juba ka mõlda nende hooldamisele. Korralik mikrofiibrist prillilapp on harilikult juba prillidega kaasas ning seda tasub eelistada särgile, salvrätikutele ja muudele pidevalt käe ulatuses olevatele vahenditele. Kui prilliläätsedele lisada ka mustusthülgav hüdrofoobne kate, siis ei pea prillilappi ja puhastusvahendeid niivõrd tihti kasutama. Samuti pikenab korralik kriimustusvastane kate prillide eluiga. Kui kontoritöös on võimalik edukalt prille hoida ilusti oma karbis ja panna ette ainult vajadusel, siis sportides prillide elu nii lihtne ei ole. Olenevalt spordialast võivad prillid saada kaasvõistlejate lööke, oksakriime, tolmu ja samas peavad kinni pidama UV-kiirgust, putukaid, lendlevat prügi ja ka pori.

Prillide hoidmisel tasub pöörata tähelepanu ka sellele, et neid ei tohiks puhastada seebi, Fairy või mõne kodukeemiaga. Prille ostes võiks soetada ka spetsiaalse puhastusvahendi. Sporti tehes on keeruline hoida prilliläätsi puhtana, kuid õige vahend aitab läätseid märkimisväärselt kergemini puhtaks saada ja ka puhtana hoida. Kui prillid on korralikult määrdunud, siis võib need eelnevalt leige, kuid mitte kuuma, vee all loputada. Oluline on ka märkida, et prilliläätsede pinnakatted ei talu kõrgeid kuumusi. Kuigi Eestis palavate ilmadega erilist probleemi ei ole, on siiski teatud kohad, kuhu minemist tavaprillidega tuleks vältida. Nendeks on näiteks saunad ja ujulad. Samuti ei tohi tavaprille ega päikeseprille jätta suvel auto armatuurlauale, kuna seal on päikeselisel päeval temperatuur kõrge ning see võib rikkuda nii läätsed kui raamid.

Edukas prillikandjast sportlane…

  • Käib iga aasta nägemiskontrollis
  • Konsulteerib prille ostes optometristiga
  • Valib spordiala järgi eraldi prillid sportimiseks ja igapäevaseks kandmiseks
  • Hoiab prillid õigete vahenditega puhtana ning hoiustab neid prillikarbis