Peegeldusvastased katted

Tänapäeval on prilliklaaside puhul standardne lisada klaasidele ka peegeldusvastane kate. Prilliklaaside materjalideks on plastik või mineraalklaas ja need mõlemad materjalid peegeldavad valgust tagasi. Heaks nägemiseks on aga vajalik, et võimalikult palju valgust läheks klaasist läbi ja jõuaks silma. Selleks lisatakse klaasidele peegeldusvastane kate, mis vähendab nägemist häirivaid peegeldusi ja aitab kaasa paremale nägemisele. Lisaks näevad ka teised teie silmi paremini, kui klaasidel on peegeldusvastane kate. See on näiteks abiks siis, kuid teid pildistatakse. Kui õhendamata klaaside puhul on siiski võimalik valida ka ilma peegeldusvastase katteta plastikklaas, siis õhendatud klaasi puhul lisatakse peegeldusvastane kate alati, et parandada klaaside optilisi omadusi.

Lisaks peegeldusvastasele omadusele on katetel ka erinevaid muid omadusi, mille tõttu tulebki mängu klaaside hinnaerinevus ja valik. Pea kõik katted aitavad peegelduste vastu piisavalt. Samas on üheks peegeldusvastase katte lisaomaduseks sinise valguse kaitse, mis peale peegelduste vähendab ka ekraanidelt eralduvat sinist kiirgust. Üldjuhul on sinise valguse kaitsega klaasid sinakas-lillaka läikega, tavalised peegeldusvastased katted roheka läikega. 

Teine oluline omadus on hüdrofoobsus ehk vett hülgav omadus. Sellele lisandub ja mustust, rasu ja tolmu hülgav omadus. Need lisaomadused aitavad klaasil kauem puhas säilida, klaasi lihtsamalt puhastada ja tagada parema nähtavuse vihmas. 

Kolmas oluline omadus on kriimustuskindlus. Ükski prilliklaas ei ole täiesti kriimustuskindel, kuid pinnakatte kõvadus aitab vältida kriimustuste teket ja tagab klaaside pikema eluea. 

Neljas vähetuntud lisa on udukaitse. Udukaitsega klaasid lähevad uduseks ainult vähesel määral, kui üldse. Samas tasub teada, et udukaitse töötab koos spetsiaalse vahendiga, mida kantakse mikrofiiberlapiga klaasidele või Smart Textile lapi abil. Ka ülal mainitud hüdrofoobsus ehk veehülgavus aitab udul kiiremini kaduda, kuna sel puhul ei jää udus olevad veepiisad nii hästi klaasidele.

Peegeldusvastaste katete kohta tasub ka teada, et nad ei talu kõrget kuumust. Peegeldusvastane kate koosneb enamasti metalliioonidest, mis kantakse kihina klaasidele. Kõrge ja järsu kuumuse käes plastikust klaasimaterjal paisub, kuid klaasil olev peegeldusvastane kate mitte. Klaasi paisumine lööb katte nö katki ja jääb mulje, nagu kate oleks ära kriimustatud. Seega tuleb peegeldusvastase kattega klaasidega olla ettevaatlik ahjude, grillide ja lõkete ääres. Samuti tuleb vältida prillidega saunas käimist.

Kui tunned, et ka Sina vajad peegeldusvastase kattega klaase, siis registreeru nägemiskontrolli siit – broneeri aeg