Suvine silmade ABC

Ideaalne suvi tähendab eestlasele ikka looduses veedetud aega. Olgu see siis kodumaal või võõrsil. Kuid sageli just nagu nimme, leiavad väiksemad või suuremad õnnetused aset, kui oleme abivahenditest ja koduapteegist kaugel.

Kuidas toimida suvel, kui silmaga juhtub õnnetus? Millises vees ja kuidas võib ujuda, et silmad ei saaks kahju? Nendele ja paljudele teistele suvistele silmaküsimustele leiad vastuse allolevast artiklist.

Kuidas toimida suvel kuiva silma puhul?

Kui silmad on kuivad või väga kuivad ja pisarate vool on on esmase tugeva ärrituse jaoks saadaval hea abimees – HYABAK silmatilgad. Need sobivad ka puhuks, kui silmas on äge ärritus ja punetus, mis on tekkinud prügi tõttu silmas. Ka siis võib julgelt Pere Optikast just seda toodet küsida.

Eraldi teema on allergia ja sellest tingitud silmade sügelus ja pisaravool. Allergia puhul võib kasutada suukaudset allergiaravimit. Prillid aitavad allergikuid vaid osaliselt. Kui katta suurem osa silmapiirkonnast, siis see võib mõneti aidata kuid eoste ja muude väiksemate ebemete vastu pole see siiski piisav.

Kui putukas hammustab silmalaugu

Mida aga teha, kui putukas hammustab silmalaugu ja silm läheb paiste? Paistetuse alandamiseks on parim külm kuiv kompress. Lisaks silmatilgad ja allergiaravimid. Putukate tõrjevahendit ei tohi silmadele ega silmalaugudele panna. Need on kemikaalid ja ärritavad silmalaugusid ja silma ennast. Kui see kogemata juhtub, siis tuleks silma loputada silmatilgaga. Laugudelt vahendi maha uhumiseks võib kasutada tavalist vett.

Liiv silmas

Suvise puhkuse juurde kuulub loomulikult ka rand ja liiv. Ilmselt on iga inimene kokku puutunud ebamugavustundega, mida põhjustab silma sattunud liiv. Sellel puhul on parimaks abimeheks taas silmatilgad. Tilku tuleks panna nii palju, et see uhuks võõrkeha sealt ära. Rannas pole silmatilku aga tihti käepärast ja on kiusatus loputada silma mereveega. Seda ei tasuks teha, eriti kui silm on juba ärritunud. Kui lapsel liiv silma satub, siis kui vähegi võimalik, tuleks tagada, et laps ei hõõruks silma see suurendab ärritust veelgi. Kui on kaasas puhast joogivett võib ka sellega loputada.

Kas silmad lahti tohib ujuda?

Meie regiooni merevesi on üsna mage, kuid kui ollakse soolasema mereveega piirkonnas, tuleks kindlasti kasutada ujumisprille ja mitte ujuda soolases vees lahtiste silmadega.

Kontaktläätsede kandjad peaksid teadma, et läätsedega ujuda ei tohi. Seda seetõttu, et kõik tolm või vesi mis meil silma läheb, jääb kontaktläätse peale kinni ja lääts on siis koheselt rikutud. Mikroorganismid pääsevad kontaktläätse pooridesse ja see on hea soe koht kus pesitseda ja silma ärritada.

Rikutud lääts tekitab rohkem põletikke, silmale satub viiruseid ja silma tervis on kahjustunud. Läätsekandjatele on ujumise tarbeks olemas tugevustega ujumisprillid, mida saab soetada optikaärist.

Eestist kaugemale minejatel tasub teada, et troopilistes vetes elutsevad parasiidid, kes võivad silma pugeda. Sellistes vetes ujudes on väga tähtis oma silma vee eest kaitsta.

Kõige hullem, mis meile silma võib sattuda on akantamaööb. Selle parasiidi puhul kaasneb väga kiire sarvkesta hävimine ja nägemise kaotus. Seega troopilistes piirkondades tuleb silmi kaitsta mitte ainult sukeldudes vaid ka lihtsalt ujudes, kui vesi võib silma sattuda. Akantamööbi sümptomite hulka kuulub väga kiire ja tugev silmade ärritus, silmavalu ja kiire nägemise kaotus. Akantamööb annab endast väga kiiresti märku ja ta võib olla nii ainult ühes silmas kui ka mõlemas.

Kui rääkida meie kohalikes vetes sukeldumisest, siis ka siin ei tasuks sukelduda lahtiste silmadega. See pigem kahjustab silma – pisarakesta ja silma esiosa. Pisarakile lahjeneb ja silm tunneb, et mingi osa kaitsest on puudu ning hakkab selle vastu seestpoolt end kaitsma –  läheb punaseks, verd tuuakse juurde. Lühidalt – silm üritab end kuidagimoodi selles olukorras aidata.

Kuidas rannas prille hoida?

Rannas, võttes päikeseprillid või tavalised prillid ära ja asetades need rannalinnale, pikaks ajaks kuuma päikese kätte, võib temperatuur tõusta nii kõrgele, et prilliklaaside katted paisumise tagajärjel kahjustuvad. Tekivad praod ja inimesed tajuvad seda läbi prilliklaaside vaadates, nagu oleks klaasil kummalised peegeldused.

Laias laastus on prillid mõeldud kasutamiseks temperatuuridel ja keskkonnas, kus inimene ise suudab olla. Umbes maksimaalselt 35 kraadi ning alates 50 kraadisest kuumusest hakkab lääts juba kahjustuma. Rusikareegel on seega, et prillid saavad olla keskkonnas kus ka nende omanik suudab ja saab mugavalt olla.

Kelle hobid on seotud veepealsete tegevustega, peaksid kindlasti soetama polariseeritud klaasiga päikeseprillid. Polariseeritud klaasiga on võimalik läbi näha veepealsest peegeldusest, mis on tugevam,  kui maapealt peegelduv päikesekiirgus. Samuti on osadel firmadel olemas uppumatud päikeseprillimudelid – vette kukkudes ei kao prillid põhja ära ning need saab veest kätte tagasi.

Putukad silmas

Putukad lendavad silma enamasti ikka siis, kui oleme kodust kaugel – kas matkamas, rattaretkel või jalutamas. Kui putukas satub silma lendama, on parimaks abimeheks vatitikk või ka puhas pudelivesi. Putukas võib silma sattudes kraapida ja kahjustada silma pinda. Ei tasu ehmuda, kui peale putuka silmast eemaldamist on silm veel mõnda aega tavapärasest tundlikum.

Kui silma satub suurem võõrkeha, siis peale puhastamise ei ole väga palju mida enda abistamiseks saaks ära teha. Kui see suurem võõrkeha teeb tugevat valu ja ei tule silmast ära, siis peaks silmad sulgema, et nad ei liiguks ning pöörduma esimesel võimalusel erakorralise meditsiini osakonda. Sulgeda tuleb kindlasti mõlemad silmad, sest silmad liiguvad paaris, kui üks on lahti liigub teine ikkagi lau all temaga kaasa.

Silmatraumade osas on aiatööd ühed kõige ohtlikumad. Alati tuleks kanda kaitseprille. Piisab väga väikesest oksaraost, et juba tekitada silmale väga suur trauma ja kahjustus.

Paistes silmad

Kuumade ilmadega on silmad tihti hommikul paistes. Esmane abistav turgutus oleks külm kompress laugudele. Kui silmavalged on punased, tuleks panna ka silmatilku. Samal viisil saab leevendada silmalaupõletikust tingitud paistetust.

Teinekord on silmad aga hommikuti hoopis rähmas. Rähm on surnud rakud, mis pisaravool silma pealt öö jooksul välja uhub. Rähm mingil viisil ohtlik ei ole, kui rähma teke ei ole just ülimalt intensiivne, mis võib viidata algavale põletikulisele protsessile.

Kui probleemiks aga on, et silmad jooksevad suvel hoopis tugevalt vett, võivad olla põhjuseks erinevad ärritused – midagi on läinud silma, silmad on kuivad, ilm on väga tuuline. Põhjuseks võivad olla ka erinevad allergiad või ka mõne uue ravimikuuriga alustamine, mis muudab kehas keemilist olukorda.

Pisaravoolust on huvitav teada, et “kurbuse pisar” on vähem soolane kui silma ärritumisest tekkinud pisaravool. Nutupisaraid on tavaliselt rohkem ja seetõttu on ka nende koostis lahjem.

Kas puhkuse ajal võib prillidest loobuda?

Levinud on arvamus, et prillidest loobumine “treenib” silma. Tegelikult see eriti midagi juurde ei anna, kui me vahepeal prille ei kanna. Ta ei tee midagi ka väga hullemaks ent ka ei paranda silma tööd.

Kuid kui inimesel  on arvutitöö prill, siis loomulikult ei pea ta seda puhkuse ajal kasutama. Päris palju on ka mitmevaatelisi prille, kus ülemine ehk kaugelevaatamise osa on null ja lugemisvõimalus tekib alumiste äärtega. Inimesed kellel kaugele vaatamiseks prilli vaja ei ole – sellist prilli kandes on neil siiski võimalus igale poole hästi näha. See ongi peamine mitmevaatelise prilli tähtsus. Mida väiksema tugevuste vahega inimene hakkab end harjuma selle prilli kandmisega, seda lihtsam on vanemas eas hakkama saada. Mitmevaateline prill on elukvaliteedi osas asendamatu abimees.

Kas silmas lõhkenud veresoon on ohtlik?

Kui silmas lõhkeb veresoon, siis võib see vaatepilt olla väga hirmutav ja murettekitav. Silma esiosa verevalumid endast aga mingit ohtu ei kujuta ja probleemsed ei ole. Selliste verevalumite paranemise võib sõltuvalt nende suurusest võtta nädal kuni kaks. Nende paranemise kiirendamiseks paraku midagi eriti teha ei saa. Võib ehk kasutada silmatilka, et ei oleks suuremat ärritust.

Verevalum silma all

Tömp trauma ehk rahvakeeli sinine silm, võib silmale olla ohtlik. Kui selline trauma juhtub, tuleks lasta silmapõhi üle kontrollida. Sinika vähendamiseks võib kasutada külma kompressi.

Suvine meik

Kui suvel on silmade ehteiks nii kunstripsmed, ripsmetušš, lauvärv ja lisaks veel kontaktläätsed ning meiki ei võeta õigeaegselt maha ja ka läätsed ehk teinekord silma unustatakse, siis tulemuseks võib olla silma ärritus ja korralik kuiva silma sündroom. Kui sellised silma tervist mitte arvestavad harjumused kestavad kaua, võib kahjustus nägemisaparaadile ühel hetkel muutuda permanentseks.

Suvel, kui õhtud venivad tihti valgetesse öödesse, tuleks siiski silmade tervise eest alati hoolt kanda. Meik maha võtta ning eriti oluline on oma kontaktläätsede kasutamise hügieen laitmatu hoida, sest lääts on silmale kõige lähemal ja kui seal on vajakajäämisi on põletik kerge tekkima.

Peale suuremaid pidustusi kui silmad on turses ja kuivad on abimeesteks ikka taas külm kompress, silmatilgad ja ka rohke veejoomine. Sellisel peojärgsel päeval ei tasu kanda kontaktläätsi vaid pigem prille.

 

Silmad on meie aken maailma ja hindamatu vara. Oma nägemise ja silmade tervisesse tasuks suhtuda suure tähelepanu ja hoolega. Kui Sul on küsimusi või muresid või soovid lihtsalt informatsiooni, kuidas oma silmade eest parimal viisil hoolt kanda, pöördu Pere Optika kauplustesse, kus Sind ootavad asjatundlikud konsultandid ja optometristid.