Glaukoomi ennetus

Hoolitsege oma nägemise eest enne kui on hilja!

Glaukoomi peamiseks tundemärgiks on kõrge silmarõhk. Kõrgenenud silmarõhku ei pruugi inimene ise tunda, seega on oluline regulaarselt oma silmarõhku mõõta. Silmarõhku saab mõõta valitud Pere Optika kauplustes. 

Leidke omale sobiv kauplus siit või broneerige aeg meie lehelt.

Mis on glaukoom?

Glaukoom on krooniline silmahaigus, mis kahjustab nägemisnärvi ja võib oluliselt halvendada nägemist ning viia nägemise kaotuseni. Glaukoomi on nimetatud ka “vaatevälja vaikseks vargaks”, sest haiguse algus ja kulg on sageli märkamatu, kuid aja jooksul tekib silmanägemise pöördumatu kaotus.

Glaukoomi põhjustab enamasti silmasisese rõhu tõus. Silmasisest rõhku üle 21 mmHg peetakse juba kõrgenenud rõhuks. Mõnedel inimestel võib tekkida nägemisnärvi kahjustus silma normaalse siserõhu juures. Normaalselt ringleb vesivedelik läbi silma eeskambri, et silma toitainetega varustada ja kaitsta. Seejärel väljub vesivedelik silma eesmises nurgas asuvate kanalikeste kaudu. Kui vedeliku väljavool kanalikestest on takistatud, siis hakkab rõhk silma sees tõusma ja see kahjustab nägemisnärvi. Nägemisnärv aga vastutab kujutiste saatmise eest aju nägemiskeskusesse. Kuna juba tekkinud nägemisnärvi kahjustusi ei ole võimalik kõrvaldada, siis on tagajärjeks nägemise pöördumatu kaotus.

Uurige välja, kas Teil on risk haigestuda glaukoomi? 

  • Kas mõnel lähisugulasel on/oli glaukoom?
  • Kas olete 50-aastane või vanem?
  • Kas Teil on diabeet?
  • Kas Teil on migreen?
  • Kas olete tugevalt lühinägelik või kaugnägelik?
  • Kas on olnud silmavigastusi või operatsioone?
  • Kas on esinenud kõrgenenud vererõhku?
  • Kas oled kunagi saanud pikaajalist ravi kortikosteroididega?

Kui vastate ühele või enamale küsimusele “jah” või “ei tea”, siis võib Teil olla kõrgem glaukoomi tekkerisk.

Kõik, kellel on vähemalt üks ülaltoodud glaukoomi riskifaktoritest, peaksid oma nägemist ja silma siserõhku regulaarselt kontrollima (soovitavalt 1 kord aastas), sest haigus algab vaevusteta ja aeglaselt arenedes võib viia nägemise kaotuseni. Mida varem haigus avastatakse, seda edukam on ravi.

Kuidas glaukoomi ravitakse?

Kui Teie silmarõhk on osutunud kõrgeks, siis suunab spetsialist Teid diagnoosi saamiseks ja ravi määramiseks silmaarsti vastuvõtule Teile sobivasse raviasutusse. Glaukoomi raviga tegeleb edasi diagnoosi määranud silmaarst. Oluline on mõista, et glaukoomi ei saa välja ravida, kuid haiguse progresseerumist on võimalik edukalt kontrolli all hoida. Silmasisese rõhu langetamine on ainuke tõhus raviviis glaukoomi progressiooni peatamiseks ja nägemise säilitamiseks. Glaukoom on progresseeruv silmahaigus, mis vajab pikaajalist ja pidevat ravi arsti kontrolli all. Kõik glaukoomi ravimeetodid (ravimid, operatsioon, laserravi) on mõeldud silmasisese rõhu langetamiseks. Enamasti alustatakse ravi silmatilkadega, mis langetavad silmasisest rõhku, kas vesivedeliku teket vähendades ja/või väljavoolu suurendades. Ravimi järjepidevat õiget manustamist peetakse glaukoomi puhul silmade kaitseks ja nägemise edasise kahjustuse vältimiseks üheks kõige olulisemaks teguriks. Väga oluline on määratud ravimeid kasutada täpselt nii nagu arst soovitas!

Vaadake siit, kuidas õigesti kasutada silmatilku.