Kuiv silm

Silma pisaraaparaat

Pisarasüsteem koosneb pisaranäärmetest, pisarapunktidest, pisarakanalitest, pisarakotist ning äravoolukanalist, mis asub ninas. Pisarasüsteemi ülesandeks on pisarate teke, silma niisutus ning pisarate äravoolu tagamine.

Pisaraid toodavad pisaranäärmed, mis asuvad silmade kohal. Pilgutusega kantakse pisarad mööda silma pinda laiali ning seejärel voolavad need väikestesse augukestesse e pisarapunktidesse, mis asuvad ülemise ja alumise silmalau nurkades. Sealt liiguvad pisarad läbi väikeste kanalite ja mööda pisarakanaleid ninna. Pisarad aitavad selgelt näha ning tagada silmade tervisliku seisundi. Keha toodab kolme tüüpi pisaraid: Basaalsed pisarad on silmas kogu aeg, et niisutada, toita ning kaitsta sarvkesta. Need pisarad käituvad kui kilp, hoides mustust silmadest eemal. Reflektoorsed pisarad tekivad, kui silmal on vajadus eemaldada kahjustav ärritus, nt suits või võõrkeha. Emotsionaalsed pisarad tekivad vastusena rõõmule, kurbusele, hirmule ja muudele emotsionaalsetele seisunditele. Anatoomiliselt on pisarakile jaotatud kolmeks kihiks: Mutsiinkiht – asub kõige sügavamal pisarakiles ning on kihtidest kõige õhem. Aitab hoida pisarakilet stabiilsena, jaotab selle ühtlaselt silma pinnale ning muudab pisarad viskoosseks. Veekiht – kõige paksem kiht, niisutab ja toidab silma, uhub välja silma sattunud võõrkehad ja ärritajad, kaitseb teisi kihte, tagab silmalaugude mugava liikumise ning optiliselt selge pildi. Lipiidkiht – väline kiht, mis aeglustab vee aurustumist silma pinnalt.

Kuiv silm

 Kuiv silm on seisund, mille korral silm ei tooda piisavalt pisaraid või pisarate koostis ei ole piisavalt hea kvaliteediga, mistõttu silma sarvkest pole piisavalt niisutatud. Kuiv silm on jaotatud kaheks: pisara puudulikkusest tingitud ja pisara aurustumisest tingitud kuivaks silmaks. Kuigi kuiva silma põhjust ei ole alati võimalik välja selgitada, on levinumad põhjused näiteks vanus, kuiv õhk ruumis, vähene vee tarbimine, teatud ravimid (antihistamiinikumid, rasedusvastased vahendid, beetablokaatorid), A-vitamiini puudus organismis, teatud haigused (nt artriit, Sjörgeni sündroom, leukeemia), keemilised tegurid, lähitöö väheste pausidega jms. Kuiva silma sümptomid on järgnevad: silmade kuivustunne, karedus või liivateratunne silmas, liigne pisaravool, kipitustunne ja/või valuaisting pilgutamisel, võõrkehatunne silmas, silmade väsimus, silmade punetus, nägemise hägustumine, võbelev nägemine, silmade ärritustunne kiire õhuliikumise puhul, fotofoobia ehk silmade valguskartlikkus (silmade ülitundlikkus valgusele), vajadus pilgutada silmi rohkem kui tavaliselt, üldine ebamugavustunne silmas, raskused kontaktläätsede kandmisel.

Diagnoosimine

Diagnoosimiseks uuritakse sümptomeid ja infot üldtervise ja regulaarselt kasutavate ravimite kohta ning elu- ja keskkonnatingimusi. Kasutatakse Schirmeri testi ja vaatlust mikroskoop-pilulambiga. Lisaks on võimalik teha uuringuid erinevate aparaatidega, nt Tallinna Kuiva Silma Keskuses kasutusel olevate Topcon CA-800 ja Corneal Analyser masinatega. Kõiki teste võib sooritada optometrist, kuid kuiva silma diagnoosida tohib ainult silmaarst. Et parendada silmade tervist, võib optometrist anda soovitusi silmatilkade, toidulisandite, silmalaugude hügieeni, massaaži, kompresside jms kohta. 

Kuiva silma ravi

Enamus inimestele, kellel on ajutine või kerge kuiv silm, piisab kui kasutada regulaarselt niisutavaid silmatilkasid ning Kuiva Silma Oomega kapsleid. Püsivamate ja tõsisemate sümptomite korral sõltub ravi kuiva silma põhjustajast. Pere Optikas on kuiva silma sümptomite leevendamiseks pakkuda erinevaid silmatilkasid, geele, Kuiva Silma Oomega kapslid ning valgusravi. Kuiva Silma Oomega on välja töötatud pisarate kvaliteedi parandamiseks ning kuiva silma sümptomite vähendamiseks. Valgusravi aitab parandada Meibomi näärmete funktsiooni ning selle teostamiseks tuleb kliendid suunata Kuiva Silma Keskusesse. Järsku tekkinud punetuse, valu, võõrkeha tunde, nägemisteravuse languse või valguskartlikkuse korral tuleb klient suunata EMO-sse. Võimalusel konsulteerida optometristiga, kes saab kliendi silma üle vaadata pilulambi all ning võõrkeha korral selle eemaldada ja anda soovitusi.